Jak wybierać plisy?

16 stycznia 2021

Plisy to rodzaj rolet, które odznaczają się nietypowym sposobem regulacji ustawienia. Ich mechanizm bardzo przypomina działanie akordeonu - materiał, ułożony w harmonijkę, może być rozwijany zarówno do góry, jak i do dołu jednocześnie. Umożliwia to bardzo precyzyjną regulację ilości wpadającego światła. Występowanie we wszystkich możliwych wymiarach i wariantach kolorystycznych sprawia, że produkt ten można dopasować do niemal każdego okna i wnętrza.

Główne zalety plis

Plisy okienne to nowoczesny system, zaciemniający wnętrze, stanowiący również jego dekorację. Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, z poliestru lub poliamidu. Dzięki nim można skutecznie zaciemnić pomieszczenie, wpuszczając do wnętrza tylko określoną ilość światła słonecznego. Możliwość dwukierunkowego zwijania plis pozwala na precyzyjną kontrolę wpadającego światła, co wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu nawet w upalne dni.

Na efekt zaciemnienia wpływają tak ważne czynniki, jak rodzaj materiału oraz jego grubość i kolor - im grubsza tkanina i im ciemniejszy kolor, tym skuteczniejsze zaciemnienie. Kontrola nasłonecznienia wewnątrz budynku pozwala również na regulację temperatury w celu osiągnięcia komfortu termicznego. Powierzchnia materiału plis odbija promienie słoneczne, zaś w porze zimowej zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku.

Jak wybierać plisy?

Plisy występują w różnych wersjach kolorystycznych i wariantach tekstylnych. Każdy rodzaj systemu dedykowany jest do różnych wnętrz i różnych celów. W zależności od potrzeb klientów, rodzaju pomieszczeń, do których ma być przeznaczony, producenci oferują produkt na wymiar, dostosowany do konkretnego okna i odpowiadający ich oczekiwaniom.

Zanim wybierzesz plisy okienne, powinieneś bardzo dokładnie wymierzyć okno, do którego produkt ma być przeznaczony. W przypadku standardowych wymiarów okna, można zdecydować się na plisy dostępne w stałych rozmiarach. Jeśli okno nie ma typowych wymiarów, konieczne będzie cięcie plis na konkretny wymiar. Bardzo ważnym parametrem jest również kształt otworu okiennego. Najbardziej typowe okna mają prostokątny lub kwadratowy kształt, rzadziej występują okna w kształcie trójkąta, łuku, czy trapezu. W przypadku tych nietypowych kształtów wnęk okiennych, konieczne okaże się wykonanie plis na zamówienie.

W pomieszczeniach, które nie są narażone na zbytnie nasłonecznienie, zaleca się wybierać tradycyjne plisy okienne, które nieznacznie zaciemniają pomieszczenie. Wykonane są one z tkanin pół transparentnych, przepuszczających światło w umiarkowanym natężeniu, co zapewnia dostateczne oświetlenie wnętrza przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności. We wnętrzach szczególnie narażonych na nadmierne nasłonecznienie, zaleca się zastosowanie plis zaciemniających. Plisy te, dzięki specjalnej gumowej powłoce, znacznie ograniczają dostęp promieni słonecznych do wewnątrz budynku.

Kwestie montażu

Montaż plis może odbywać się w sposób inwazyjny lub bezinwazyjny. W pierwszym przypadku, do zamocowania plis konieczne jest nawiercenie otworów w listwie przyszybowej. Pozwala to osadzić produkt maksymalnie blisko szyby, dzięki czemu można swobodnie otwierać lub uchylać okno. Dodatkowo, przy takim montażu, często wykorzystuje się prowadnice, które utrzymują plisy w danym położeniu. Ten sposób sprawdza się szczególnie w przypadku okien dachowych. Montaż bezinwazyjny jest najmniej wymagający, plisy mocuje się do ramy okiennej za pomocą wieszaków lub taśmy dwustronnej.

11Stycznia
Sposoby montażu rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne to urządzenie odznaczające się dużą funkcjonalnością. Stanowią doskonałą barierę przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu pomieszczenie nadmiernie się nie nagrzewa. To nie tylko praktyczny element wystroju, to także nietuzinkowa dekoracja. Są łatwe w obsłudze i nieskomplikowane w montażu. W jaki sposób odbywa się montaż rolet wewnętrznych?

CZYTAJ WIĘCEJ

5Stycznia
Rolety zaciemniające w pomieszczeniu

Rolety zaciemniające to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na ograniczeniu nasłonecznienia pomieszczenia. Unikalna technologia produkcji materiału zapewnia perfekcyjne pochłanianie promieni słonecznych i dużą odporność na działanie wysokich temperatur.

CZYTAJ WIĘCEJ

30Grudnia
Najlepsze przesłony okienne do twojego biura

Dobrze urządzone biuro to takie, w którym nie tylko wygodnie się pracuje, ale też klient czuje się komfortowo. Przyjemne temperatury w pomieszczeniu biurowym zapewniają taki komfort zarówno jego pracownikom, jak i ich klientom. Duże powierzchnie przeszklone i południowa ekspozycja okien wymagają szczególnego przygotowania, polegającego na maksymalnym ograniczeniu dostępu światła do wewnątrz budynku.

CZYTAJ WIĘCEJ

22Grudnia
Rolety na wymiar vs rolety z marketu

Ze względu na swoją funkcjonalność i możliwość dopasowania do każdego niemal wnętrza, rolety wolnowiszące są najbardziej uniwersalnymi przesłonami okiennymi. Dzięki sporym możliwościom dopasowania ich kolorystycznie do wystroju wnętrza, stanowią niebanalną dekorację. Jednak ich główną zaletą jest bardzo dobra ochrona przed zbytnim nasłonecznieniem. Rolety od lat znajdują się na głównej liście asortymentu marketów budowlanych, można je również kupić w specjalistycznych sklepach, oferujących zarówno sprzedaż, jak i montaż swoich produktów.

CZYTAJ WIĘCEJ