Markizy czy pergole - jaką osłonę wybrać na taras?

20 kwietnia 2019

W okresie wiosenno-letnim odpowiednie zadaszenie tarasu może okazać się niezwykle praktycznym, a zarazem komfortowym rozwiązaniem. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są markizy lub pergole, których wybór uzależniony jest w głównej mierze od wielkości osłanianej przestrzeni oraz jej umiejscowienia, a co za tym idzie: panujących warunków atmosferycznych.

Każda z wymienionych osłon tarasowych niesie ze sobą inne korzyści. Poza ograniczeniem ilości wpadających promieni słonecznych, dla niektórych osób równie istotną kwestią będzie ochrona przed wiatrem czy deszczem. A zatem, co wybrać: markizy czy pergole?

Zalety wykorzystania markiz tarasowych

Do niedawna markizy były utożsamiane jedynie z ozdobnymi osłonami, a zarazem szyldami sklepów i lokali użytkowych. Coraz częściej stosowane są jednak w domach prywatnych w formie zadaszenia balkonów i tarasów. Wbrew pozorom jest to wyjątkowo trwałe rozwiązanie - wszystko za sprawą wytrzymałych materiałów (np. ekstrudowanego aluminium) oraz nowoczesnej technologii impregnacji tkanin, która przeciwdziała ich nasiąkaniu. W rezultacie nie należy obawiać się, że w wyniku wilgoci, nawet zwinięta osłona ulegnie zniszczeniu.

Co więcej, markizy tarasowe, w których zastosowane zostały nitki barwione w masie w materiale, nie będą blaknąć pod wpływem promieni słonecznych. Z kolei dzięki dostępności w bogatej gamie kolorów i wzorów, można z łatwością dopasować je do elewacji danego budynku.

Kiedy sięgnąć po markizy tarasowe?

Ten typ osłony sprawdzi się głównie na balkonach lub na tarasach o nieco mniejszej powierzchni. Zajmują one bowiem niewiele miejsca, a ich montaż nie stanowi większego problemu. Warto jednak mieć na uwadze, że markizy chronią przestrzeń głównie z jednej strony (z góry), dlatego w przypadku miejsc o wysokim nasłonecznieniu mogą nie zawsze okazać się wystarczającą osłoną.

Pomimo tego, że wykonane są z solidnych materiałów, w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak intensywne deszcze i silne wichury, należy pamiętać o ich zwinięciu. Niewątpliwą zaletą markiz tarasowych jest jednak ich stosunkowo niska cena.

Pergole tarasowe - zalety

Pergole tarasowe znane są ze swojego niezawodnego działania w każdym warunkach atmosferycznych. Stanowią one bowiem skuteczną ochronę przed słońcem, deszczem oraz wiatrem. Najczęściej znajdują one zastosowanie jako zadaszenie nowoczesnych tarasów, zwłaszcza tych o dużej powierzchni. Współczesne pergole tarasowe są w pełni zautomatyzowanymi systemami osłon, które mogą być dodatkowo wzbogacone o takie udogodnienia jak np. oświetlenie LED czy promienniki ciepła. Ponadto są one wyposażone w rynny, umieszczone w słupach nośnych, które na wypadek deszczów skutecznie odprowadzają wodę z powierzchni osłon.

Kiedy zastosować pergole tarasowe?

Nowoczesne pergole tarasowe to rozwiązanie dla miłośników wielofunkcyjnych rozwiązań. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne, umożliwiają one przesiadywanie na tarasie, przez co są chętnie wykorzystywane zarówno w przydomowych ogrodach, jak i ogródkach restauracyjnych. Dzięki temu, że są przymocowane do podłoża, stanowią solidniejsze rozwiązanie w porównaniu z markizami. Pergole mogą okazać się jednak zbyt przytłaczające w przypadku mniejszych tarasów i z pewnością stanowią znacznie kosztowniejszą inwestycję.

29Marca
Żaluzje bambusowe - chwilowa moda czy prawdziwa inwestycja?

Wybór żaluzji okiennych na okna może oznaczać przegląd szeregu materiałów i stylów. Bambusowe żaluzje utworzyły wyjątkową niszę na tym rynku i jak się okazuje - stanowią doskonały wybór w kontekście dbałości o środowisko. Jednak używanie bambusowych żaluzji również może mieć pewne wady. Czas więc na rozważenie wszystkich za i przeciw.

CZYTAJ WIĘCEJ

26Marca
Jak zadbać o markizę latem i zimą, czyli dlaczego tkanina ma znaczenie?

Jeśli markiza tarasowa ma służyć przez długi czas, wytrzymać zarówno upalne lata, jak i srogie zimy, musi być wykonana z dobrej jakości materiału i mieć solidną konstrukcję. Jaka tkanina zapewni jej długą żywotność i o co jeszcze należy zadbać?

CZYTAJ WIĘCEJ

23Marca
Żaluzje drewniane – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć!

Żaluzje drewniane są często idealnym rozwiązaniem, gdy poszukujemy ciekawego rozwiązania funkcjonalnej dekoracji okiennej, utrzymanej w nowoczesnym wzornictwie. Ten elegancki, solidny, zawsze stylowy design jest ulubionym od lat z jakiegoś powodu. Drewno nigdy nie wychodzi z mody!

CZYTAJ WIĘCEJ

15Marca
Rolety vs zasłony – które rozwiązanie lepiej odpowie na Twoje potrzeby?

Jednym z najbardziej niedocenianych obszarów remontu, o którym większość z nas początkowo nie myśli jest to, jak powinniśmy ubrać nasze okna.  A powinniśmy zaplanować ten etap dokładnie, bowiem tutaj chodzi o coś więcej niż tylko walory dekoracyjne – te rozwiązania okienne są niezbędne do utrzymania z dala od domu: niechcianych dźwięków, zbyt ostrego światła słonecznego i ciekawskich oczu.

CZYTAJ WIĘCEJ