Możliwości montażu plis i sposoby ich pomiaru

30 czerwca 2021

Żaluzje plisowane, zwane również plisami, to doskonały pomysł na zasłonięcie okna w celu ograniczenia dostępu światła słonecznego. W sposób bezpośredni przyczyniają się do spadku temperatury wewnątrz pomieszczenia do komfortowych wartości. Ich niezwykle innowacyjny mechanizm pozwala na ustawienie osłony w dowolnej pozycji, zasłaniając wybraną część szyby okiennej lub - po całkowitym rozłożeniu - jej całość. Dobrze dobrana i zmierzona plisa oraz poprawny montaż to gwarancja satysfakcji z jej użytkowania.

Sposób działania plis

Mechanizm plis pozwala na ich ustawienie w każdej pozycji na szybie okiennej, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad wpadającym światłem słonecznym. To ważna funkcjonalność, podwyższająca komfort życia i pracy. Zwijający się dwukierunkowo w charakterystyczną harmonijkę materiał plis, trzyma się stabilnie na powierzchni okna dzięki dwóm prowadnicom zamontowanym na szybie okiennej. Efekt zaciemnienia zależny jest od rodzaju zastosowanego materiału, a także jego grubości i koloru - im grubsza tkanina i im ciemniejsza jej barwa, tym większy stopień zaciemnienia. Plisy najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, poliestru lub poliamidu, a specjalna powłoka tkaniny odbija promienie słoneczne, zimą zaś zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia.

Dostępność plis w różnych wersjach kolorystycznych i wariantach tekstylnych, daje nieskończenie wiele pomysłów aranżacyjnych. Wybierając plisy, powinniśmy brać pod uwagę kilka ważnych kryteriów, takich jak stopień nasłonecznienia w danym pomieszczeniu, wielkość i kształt okna, czy wystrój wnętrza.

Sposoby montażu plis

Montaż plis może się odbywać na dwa sposoby, inwazyjny i bezinwazyjny. Główna różnica między nimi polega na konieczności wykonywania nawierceń na powierzchni okna lub jej braku. Montaż inwazyjny wymaga zatem wkręcenia specjalnego mocowania i prowadnic w listwę przyszybową okna, czyli plastikową lub drewnianą ramę okalającą okno. W przypadku montażu bezinwazyjnego, mocowanie systemu plisy zakłada się najczęściej na ramie, będącej ruchomą częścią okna, nie ingerując w listwę przyszybową.

Wybór sposobu montażu nie zawsze może być podyktowany kwestiami estetycznymi. Dotyczy to przede wszystkim okien uchylnych na poddaszu, w przypadku których montaż bezinwazyjnym nie zapewnia właściwej stabilności. Zdarza się jednak, że jakakolwiek ingerencja w ramę okna związana jest z utratą gwarancji na nie, co wyklucza z kolei montaż inwazyjny.

Pomiar żaluzji plisowanych

Zanim wybierzemy plisy okienne, konieczne jest dokładne wymierzenie powierzchni, do której mają być one przeznaczone. Jeśli okno ma standardowe wymiary, możemy się zdecydować na plisy dostępne od ręki w stałych rozmiarach, natomiast w przypadku okien o nietypowym kształcie lub niestandardowych wymiarach, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór plis na wymiar, ciętych pod konkretne zamówienie. 

Pomiar żaluzji plisowanych jest zależny od wybranego sposobu montażu systemu. Najważniejsze są dwa główne parametry, szerokość i wysokość okna. Montaż może się odbywać w sposób inwazyjny między listwami przyszybowymi lub bezpośrednio na listwie. W pierwszym przypadku należy od wartości oznaczającej szerokość okna odjąć odcinek 4 mm, przeznaczony na uszczelkę. Drugi przypadek wymaga uwzględnienia zarówno wysokości i szerokości okna, jak i wielkości listew. Ze względu na to, że bezinwazyjny montaż odbywa się na skrzydle okna, przy tym wariancie kluczowe są wartości oznaczające szerokość szyby z listwami oraz wysokość całego okna wraz z ramą. Pamiętaj, aby dokonywać pomiarów z dokładnością co do milimetra. W tym celu najlepiej używać metalową automatycznie zwijaną miarkę.

15Czerwca
Rolety rzymskie transparentne czy zaciemniające - które wybrać?

Za popularnością rolet rzymskich stoi z pewnością ich nietuzinkowy wygląd. Ten elegancki dodatek nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i jest wybierany zarówno przez miłośników klasyki, jak i zwolenników nowoczesnych trendów wnętrzarskich. Bogactwo palety kolorów i wzorów rolet daje możliwość ich dopasowania do każdego wnętrza. W zależności od stopnia nasłonecznienia w pomieszczeniu, możemy się zdecydować na materiał transparentny lub zaciemniający. Który rodzaj rolet rzymskich sprawdzi się w twoim wnętrzu?

CZYTAJ WIĘCEJ

23Maja
Pergole na tarasie - estetyka i komfort.

Pergola to bardzo stabilna konstrukcja montowana na przydomowym tarasie, która ma na celu przede wszystkim ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem osób przebywających na tarasie, a także zapewnienie im prywatności. Jest ona zbudowana z materiałów najwyższej jakości, odznacza się bardzo solidną konstrukcją i estetyką wykonania. Najbardziej innowacyjne systemy pergoli wyposażone są dodatkowo w różne przydatne funkcje, które podwyższają komfort jej użytkowania.

CZYTAJ WIĘCEJ

11Maja
Refleksole vs rolety zewnętrzne - podpowiadamy, w czym tkwi różnica.

Refleksole i rolety zewnętrzne to bardzo popularne osłony zewnętrzne, które pomagają ograniczyć do minimum dopływ światła słonecznego. Ta funkcja sprawdza się szczególnie w przypadku okien z południową ekspozycją i w sezonie letnim. Zastosowanie osłon zewnętrznych to nie tylko sposób na zbytnie nasłonecznienie, ale też możliwość obniżenia temperatury wewnątrz nawet o kilka stopni. Ponadto, taki system okienny stanowi oryginalne wykończenie bryły budynku.

CZYTAJ WIĘCEJ

28Kwietnia
Rolety wewnętrzne - co wpływa na ich cenę?

Rolety wewnętrzne są jednym z najczęściej wybieranych systemów okiennych. W pomieszczeniach pełnią funkcję ochronną przed zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewniają prywatność osobom przebywającym wewnątrz budynku. Duży wybór kolorów i wzorów materiału dają nieskończone możliwości aranżacyjne i pozwalają na dopasowanie rolet do wnętrza. W zależności od rodzaju systemu, jego mechanizmu, a także od sposobu montażu, rolety różnią się między sobą pod względem nie tylko wyglądu i funkcjonalności, ale też ceny. Od czego zależy koszt zakupu i montażu rolet wewnętrznych?

CZYTAJ WIĘCEJ