Okna w mieszkaniach o małym metrażu

10 grudnia 2020

Pomieszczenia o niewielkim metrażu stanowią spore wyzwanie dla jego urządzenia, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy ilość okien lub ich wielkość jest bardzo ograniczona. O ile wykorzystanie sprytnych rozwiązań w celu wizualnego powiększenia powierzchni mieszkalnej może sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne, o tyle zapewnienie większej ilości światła słonecznego w pomieszczeniu może stać się prawdziwym wyzwaniem. Sekret odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności tkwi we właściwie dobranych przesłonach okiennych.

Mała powierzchnia - duże wyzwanie

Małe mieszkanie zazwyczaj kojarzy się z ciasnym i ciemnym pomieszczeniem. Główne zadanie projektantów przy urządzaniu niewielkich powierzchni to optyczne powiększenie ich, dlatego najlepiej sprawdzają się otwarte przestrzenie, których granice najlepiej zaznaczyć przez wydzielenie konkretnych stref. Jasne i logiczne wydzielenie takich funkcjonalnych stref gwarantuje praktyczność i porządek. W ten sposób możesz wydzielić takie części mieszkania, jak jadalnia, kuchnia, część wypoczynkowa lub kącik do pracy. Dobre oświetlenie niewielkich pomieszczeń do podstawa - im jaśniejsze, tym wydaje się bardziej przestronne i większe. Za pomocą oświetlenia możesz również wyznaczać poszczególne strefy.

Okna i przesłony okienne na niewielkim metrażu

Zbyt małe okna mogą być dużym utrapieniem, szczególnie w przypadku małych przytłaczających wnętrz. Niewielka ilość światła dziennego tylko pogłębia uczucie przytłoczenia, a pomieszczenia i tak już małe, mogą wydawać się jeszcze mniejszymi. Jeszcze bardziej wymagające są okna z południową ekspozycją, a zatem najbardziej narażone na przegrzewanie się. W upalne letnie dni temperatura wewnątrz budynku może niebezpiecznie zbliżać się do wartości panujących na zewnątrz. Dobrze dobrane i najwyższej jakości przesłony okienne stanowią najlepszą barierę przed promieniami słonecznymi, są również niebanalną dekoracją wnętrza.

Spośród produktów, dostępnych na rynku, do wyboru mamy przesłony okienne wewnętrzne (montowane wewnątrz budynku) oraz przesłony okienne zewnętrzne (montowane na zewnątrz budynku). Ze względu na dostępność, koszt zakupu oraz łatwość montażu przesłony okienne wewnętrzne są najbardziej rozpowszechnionym systemem zaciemniającym okna. Ich montaż nie jest wymagający, jesteśmy w stanie przeprowadzić go sami (za kilkoma wyjątkami), a bogactwo wzorów i kolorów tkanin daje możliwość dopasowania ich w niemal każdym wnętrzu. Zdecydowanie bardziej wymagające w montażu są przesłony okienne zewnętrzne, których montaż w niektórych przypadkach należy zaplanować już na etapie projektowania budynku. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że stanowią najtrwalszą i najefektywniejszą ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem, a inteligentny system sterowania urządzeniem daje duże możliwości funkcjonalne.

6Grudnia
Rolety zewnętrzne - pomysł na stylowe wnętrze i ochronę przed słońcem

Rolety zewnętrzne doskonale się sprawdzają jako ochrona przed światłem słonecznym, zapewniając komfortową temperaturę wewnątrz budynku. Najbardziej polecane są do pomieszczeń narażonych na silne nasłonecznienie, w których nie sprawdza się żadna inna przesłona okienna. Rolety zewnętrzne świetnie zaciemniają okna, a do tego pełnią funkcję estetyczną, podkreślając nowoczesny charakter bryły budynku.

CZYTAJ WIĘCEJ

26Lutego
Sposoby na przesłonięcie ogrodu zimowego

Ogrody zimowe lub tak zwane oranżerie, zależnie od naszych potrzeb, przeznaczane są na salon, jadalnię, gabinet do pracy czy salę fitness. Z założenia pomieszczenie to jest zagospodarowane przez roślinność, która nie tylko doskonale oczyszcza powietrze, ale również świetnie uzupełnia wystrój. Duże powierzchnie przeszklone, którymi niewątpliwie są oranżerie, niestety narażone są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, przez co temperatura wewnątrz może uniemożliwić zarówno zdrowy wzrost roślin, jak i samo przebywanie w nich ludzi. Przedstawiamy nasze pomysły na przesłonięcie okien w ogrodzie zimowym.

CZYTAJ WIĘCEJ

14Lutego
Jakie osłony okienne sprawdzą się na poddaszu?

Poddasze użytkowe to część budynku mieszkalnego, znajdująca się na jego ostatniej kondygnacji.
Najczęściej znajdują się tu sypialnie, pokój dla gości lub gabinet. Okna w pomieszczeniach na poddaszu,
ze względu na specyfikę budowy dachu, zazwyczaj są pochyłe, a ich zasłonięcie przed słońcem może być
problematyczne. Zanim zdecydujemy się na osłonięcie okien dachowych, powinniśmy zrobić bardzo
dokładne rozeznanie w ofercie dostępnych produktów, by wybrać najodpowiedniejszy system dla siebie.

CZYTAJ WIĘCEJ

28Stycznia
Nowoczesny design osłon okiennych

Nowoczesny styl w domu czy biurze rządzi się swoimi prawami. Prostota, przejrzystość i przestrzeń - to główne jego założenia. Idealne nowoczesne wnętrze jest minimalistyczne, bez zbędnych dodatków, a mimo to ciekawe i pomysłowe. Cały wystrój, wszystkie meble i dodatki, muszą tworzyć spójną harmonijną całość. Jakie osłony okienne wkomponują się w tę minimalistyczną przestrzeń?

CZYTAJ WIĘCEJ