rolety | markizy | żaluzje | moskitiery

Rolety podtynkowe, rolety pod elewację

26 maja 2018

rolety podtynkowe zewnętrzneRolety zewnętrzne, podtynkowe, pod elewację służą do ochrony budynku przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, mocnym wiatrem czy deszczem. Są szczególnie istotne w przypadku dbania o termoizolację budynku, gdyż nie pozwalają na nagrzanie pomieszczeń w lecie, a także na wyziębienie ich zimą.

Rolety montowane pod elewacją są całkowicie zabudowane, a ich mechanizm jest ukryty.
Dzięki temu efekt końcowy jest estetyczny, a do rolet można dostać się z wnętrza budynku
dzięki klapie rewizyjnej.

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne zabezpieczają budynek przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych - deszczem, śniegiem, słońcem i wiatrem. Mogą być montowane pod elewacją lub pod tynkiem lub na oknie. Wykonane są zwykle z aluminium - z tego tworzywa wykonana jest kaseta i prowadnice, a także lamele, czyli ruchome części. W zależności od wybranego modelu można wybrać rolety o różnych szerokościach i budowie wewnętrznej. Dodatkową zaletą rolet zewnętrznych jest ich funkcja antywłamaniowa. Nie można ich otworzyć z zewnątrz, dzięki czemu chronią przed intruzami.

Rodzaje rolet zewnętrznych - rolety podtynkowe

Rolety zewnętrzne naokienne mogą być nadstawne lub podtynkowe. W obu przypadkach należy zaplanować ich montaż na etapie projektowania budynku lub większego remontu. Rolety nadstawne montowane są na ramie okna lub drzwi - tam umieszcza się zarówno skrzynkę, jak i prowadnice. W przypadku rolet naokiennych te elementy zbudowane są z PCV. W obudowie ukryta jest klapa rewizyjna, dzięki której można dostać się do mechanizmu rolety bez konieczności wychodzenia z budynku. Z kolei rolety podtynkowe montuje się w przypadku, gdy okna już są zamontowane, ale przed położeniem elewacji zewnętrznej budynku. Wszystkie elementy mechanizmu rolety wykonane są wtedy z aluminium, dzięki czemu cała konstrukcja jest niezwykle stabilna. Sama skrzynka zamontowana jest na wysokości nadproża, więc nie ma ryzyka, że zmniejszy się prześwit okna.

Rolety pod elewację - zalety

Główną zaletą montażu rolet pod elewację jest ich izolacja akustyczna i termiczna. Dzięki temu  można znacznie oszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji. Pomieszczenia chronione roletami zewnętrznymi nie nagrzewają się tak szybko w lecie, a w zimie wolniej tracą ciepło. Ponadto chronią przed deszczem i wiatrem. Odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne zabezpieczają także przed intruzami, dzięki mechanizmowi wzbogaconemu o dodatki antywłamaniowe. Sterowanie roletami pod elewację może odbywać się także zdalnie, dzięki użyciu silnika. Systemy automatyki zdalnej można uruchamiać zarówno przyciskiem lub pilotem, jak i przy pomocy smartfona czy tabletu.