Zasada działania mechanizmu łańcuszkowego w rolecie rzymskiej

21 stycznia 2021

Mechanizm łańcuszkowy daje możliwość łatwego opuszczania i podnoszenia rolety rzymskiej. Dodatkowe wzbogacenie w system blokujący pozwala na pełną regulację rozwinięcia rolety, co pomaga zatrzymać ją na dowolnej wysokości.

Jak działają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie nadają wnętrzu elegancji, głównie za sprawą charakterystycznych fałdów, w jakie się układa tkanina podczas jej zwijania. Taki efekt uzyskuje się dzięki tunelom z przezroczystymi poprzeczkami, które są wszyte w materiale z odstępami maksymalnie co 30 cm. Do sterowania roletą stosuje się system koralikowo-łańcuszkowy, który bardzo dobrze radzi ze zwijaniem tkanin, niezależnie od ich powierzchni i ciężaru. Wykończenie rolety w formie aluminiowego kasetonu, daje bardzo estetyczną osłonę rolki, a wyposażenie jej w dodatkowy mechanizm samoblokujący, pozwala zatrzymać roletę na żądanej wysokości.

Jak działa roleta z mechanizmem łańcuszkowym?

Mechanizm koralikowo-łańcuszkowy pozwala na swobodne opuszczanie i podnoszenie rolet rzymskich. Istnieje możliwość wyboru strony, po której ma być umieszczony łańcuszek. Ten system daje możliwość wykonania rolety o wysokości maksymalnej 3 m. Montaż mechanizmu rolet rzymskich odbywa się bezpośrednio na ścianie lub na suficie za pomocą specjalnych wieszaków i wkrętów. Na wybór miejsca montażu rolety wpływa przede wszystkim wysokość maksymalnie rozwiniętej rolety, przy czym jej obecność nie powinna przeszkadzać w otwieraniu lub uchylaniu okna.

Istnieją dwa rodzaje mechanizmu łańcuszkowego: 

mechanizm łańcuszkowy otwarty, pozwalający wypiąć sznurki z kasety wraz z tkaniną rolety;
mechanizm łańcuszkowy zamknięty, umożliwiający sterowanie roletą w dwóch kierunkach za pomocą dwóch łańcuszków.

Zarówno mechanizm łańcuszkowy otwarty, jak i mechanizm łańcuszkowy zamknięty daje dużą dowolność w kwestii montażu, możemy w łatwy sposób zamontować roletę rzymską do ściany, sufitu lub do ramy okiennej. Istnieje również możliwość bezinwazyjnego montażu za pomocą specjalnych uchwytów do ramy okiennej, nie ma wówczas konieczności wiercenia w niej otworów.

Zalety rolet rzymskich

Bez wątpienia, główną zaletą rolet rzymskich jest ich elegancki wygląd i duża różnorodność kolorów, wzorów i faktur materiału. Szybki montaż oraz demontaż ułatwia zachowanie rolet w należytej czystości. Ponadto, materiał, z którego są wykonane, można prać w niskich temperaturach, przy stosowaniu się do zaleceń producenta. W zależności od właściwości zaciemniających tkaniny, rolety rzymskie stanowią dobrą ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem pomieszczenia.

16Stycznia
Jak wybierać plisy?

Plisy to rodzaj rolet, które odznaczają się nietypowym sposobem regulacji ustawienia. Ich mechanizm bardzo przypomina działanie akordeonu - materiał, ułożony w harmonijkę, może być rozwijany zarówno do góry, jak i do dołu jednocześnie. Umożliwia to bardzo precyzyjną regulację ilości wpadającego światła. Występowanie we wszystkich możliwych wymiarach i wariantach kolorystycznych sprawia, że produkt ten można dopasować do niemal każdego okna i wnętrza.

CZYTAJ WIĘCEJ

11Stycznia
Sposoby montażu rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne to urządzenie odznaczające się dużą funkcjonalnością. Stanowią doskonałą barierę przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu pomieszczenie nadmiernie się nie nagrzewa. To nie tylko praktyczny element wystroju, to także nietuzinkowa dekoracja. Są łatwe w obsłudze i nieskomplikowane w montażu. W jaki sposób odbywa się montaż rolet wewnętrznych?

CZYTAJ WIĘCEJ

5Stycznia
Rolety zaciemniające w pomieszczeniu

Rolety zaciemniające to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na ograniczeniu nasłonecznienia pomieszczenia. Unikalna technologia produkcji materiału zapewnia perfekcyjne pochłanianie promieni słonecznych i dużą odporność na działanie wysokich temperatur.

CZYTAJ WIĘCEJ

30Grudnia
Najlepsze przesłony okienne do twojego biura

Dobrze urządzone biuro to takie, w którym nie tylko wygodnie się pracuje, ale też klient czuje się komfortowo. Przyjemne temperatury w pomieszczeniu biurowym zapewniają taki komfort zarówno jego pracownikom, jak i ich klientom. Duże powierzchnie przeszklone i południowa ekspozycja okien wymagają szczególnego przygotowania, polegającego na maksymalnym ograniczeniu dostępu światła do wewnątrz budynku.

CZYTAJ WIĘCEJ