Sposoby montażu rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne to urządzenie odznaczające się dużą funkcjonalnością. Stanowią doskonałą barierę przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu pomieszczenie nadmiernie się nie nagrzewa. To nie tylko praktyczny element wystroju, to także nietuzinkowa dekoracja. Są łatwe w obsłudze i nieskomplikowane w montażu. W jaki sposób odbywa się montaż rolet wewnętrznych?

Wymiar okna a rozmiar rolet

Przed zamówieniem rolety, należy dokładnie wymierzyć okno, aby perfekcyjnie dopasować produkt. Do wyboru mamy rolety w rozmiarach standardowych oraz rolety na wymiar. Rolety w standardowych rozmiarach dostępne są zazwyczaj od ręki, jednak należy się liczyć z tym, że mogą one nie pasować do naszego okna. Najczęściej spotykane kształty okien to prostokąt i kwadrat, ale zdarzają się też mniej charakterystyczne kształty – takie jak owal, trójkąt, czy trapez.  W przypadku okien o nietypowych wymiarach i rzadziej spotykanych kształtach, konieczne będzie zamówienie rolet na konkretny wymiar. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest usługa fachowego zmierzenia powierzchni, przeznaczonej na roletę, która często jest wliczona w cenę jej zakupu. Roleta przygotowywana jest na indywidualne zamówienie i odpowiada wszystkim oczekiwaniom i potrzebom klienta. 

Montaż inwazyjny i bezinwazyjny rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne nie mają skomplikowanej budowy, jednak w czasie montażu należy uwzględnić ich rodzaj. Mechanizm rolety składa się z wielu niewielkich elementów, odpowiedzialnych za zwijanie i rozwijanie materiału. Zazwyczaj schowany on jest w kasecie, która sprawia, że cała roleta wygląda estetycznie.  Do podnoszenia i opuszczania rolety służą łańcuszki oraz żyłki. Istnieje możliwość montażu prowadnic, wyznaczających tor, po którym porusza się materiał. Dzięki takiemu rozwiązaniu, roleta jest bardziej stabilna, co szczególnie się sprawdza w przypadku okien dachowych.

Montaż inwazyjny 

Montaż inwazyjny wymaga nawiercenia otworów w powierzchni, do której ma być zamontowana roleta. Mogą to być sufit, ściana, a nawet rama okienna. W czasie takiego montażu, przykręca się element mocujący rolety za pomocą wkrętów. Sposób inwazyjny stosuje się w przypadku rolet wolnowiszących, rolet kasetowych, plis, rolet rzymskich oraz rolet dzień i noc.

Montaż nieinwazyjny

Montaż nieinwazyjny jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie chcemy naruszać powierzchni, na której ma być zamontowana roleta lub gdy nie ma możliwości takiego montażu (na przykład, gdy nad oknem brakuje przestrzeni do przykręcenia elementu mocującego). Montaż taki jest możliwy w przypadku każdego typu rolet, ważne jednak, aby dany produkt miał odpowiednie oznaczenie. Aby bezinwazyjnie zamontować roletę, masz do wyboru dwa sposoby – przyklejanie i mocowanie na uchwytach.

Spis treści