Markizy czy pergole – jaką osłonę wybrać na taras?

W okresie wiosenno-letnim odpowiednie zadaszenie tarasu może okazać się niezwykle praktycznym, a zarazem komfortowym rozwiązaniem. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są markizy lub pergole, których wybór uzależniony jest w głównej mierze od wielkości osłanianej przestrzeni oraz jej umiejscowienia, a co za tym idzie: panujących warunków atmosferycznych.

Każda z wymienionych osłon tarasowych niesie ze sobą inne korzyści. Poza ograniczeniem ilości wpadających promieni słonecznych, dla niektórych osób równie istotną kwestią będzie ochrona przed wiatrem czy deszczem. A zatem, co wybrać: markizy czy pergole?

Zalety wykorzystania markiz tarasowych

Do niedawna markizy były utożsamiane jedynie z ozdobnymi osłonami, a zarazem szyldami sklepów i lokali użytkowych. Coraz częściej stosowane są jednak w domach prywatnych w formie zadaszenia balkonów i tarasów. Wbrew pozorom jest to wyjątkowo trwałe rozwiązanie – wszystko za sprawą wytrzymałych materiałów (np. ekstrudowanego aluminium) oraz nowoczesnej technologii impregnacji tkanin, która przeciwdziała ich nasiąkaniu. W rezultacie nie należy obawiać się, że w wyniku wilgoci, nawet zwinięta osłona ulegnie zniszczeniu.

Co więcej, markizy tarasowe, w których zastosowane zostały nitki barwione w masie w materiale, nie będą blaknąć pod wpływem promieni słonecznych. Z kolei dzięki dostępności w bogatej gamie kolorów i wzorów, można z łatwością dopasować je do elewacji danego budynku.

Kiedy sięgnąć po markizy tarasowe?

Ten typ osłony sprawdzi się głównie na balkonach lub na tarasach o nieco mniejszej powierzchni. Zajmują one bowiem niewiele miejsca, a ich montaż nie stanowi większego problemu. Warto jednak mieć na uwadze, że markizy chronią przestrzeń głównie z jednej strony (z góry), dlatego w przypadku miejsc o wysokim nasłonecznieniu mogą nie zawsze okazać się wystarczającą osłoną.

Pomimo tego, że wykonane są z solidnych materiałów, w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak intensywne deszcze i silne wichury, należy pamiętać o ich zwinięciu. Niewątpliwą zaletą markiz tarasowych jest jednak ich stosunkowo niska cena.

Pergole tarasowe – zalety

Pergole tarasowe znane są ze swojego niezawodnego działania w każdym warunkach atmosferycznych. Stanowią one bowiem skuteczną ochronę przed słońcem, deszczem oraz wiatrem. Najczęściej znajdują one zastosowanie jako zadaszenie nowoczesnych tarasów, zwłaszcza tych o dużej powierzchni. Współczesne pergole tarasowe są w pełni zautomatyzowanymi systemami osłon, które mogą być dodatkowo wzbogacone o takie udogodnienia jak np. oświetlenie LED czy promienniki ciepła. Ponadto są one wyposażone w rynny, umieszczone w słupach nośnych, które na wypadek deszczów skutecznie odprowadzają wodę z powierzchni osłon.

Kiedy zastosować pergole tarasowe?

Nowoczesne pergole tarasowe to rozwiązanie dla miłośników wielofunkcyjnych rozwiązań. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne, umożliwiają one przesiadywanie na tarasie, przez co są chętnie wykorzystywane zarówno w przydomowych ogrodach, jak i ogródkach restauracyjnych. Dzięki temu, że są przymocowane do podłoża, stanowią solidniejsze rozwiązanie w porównaniu z markizami. Pergole mogą okazać się jednak zbyt przytłaczające w przypadku mniejszych tarasów i z pewnością stanowią znacznie kosztowniejszą inwestycję.

Spis treści