Pergola przyścienna
Pergole przyścienne to niebanalny i bardzo praktyczny sposób na zagospodarowanie przydomowej przestrzeni. Ten zaawansowany system osłonowy gwarantuje ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem i negatywnym wpływem promieni UV, a także daje możliwość korzystania z tarasu bez względu na panujące warunki pogodowe. Dzięki sporej różnorodności kolorystycznej i stylistycznej w ofercie pergoli, można łatwo i gustownie uzupełnić aranżację budynku. Cała konstrukcja zapewnia spójny i ponadczasowy wygląd, a co najważniejsze – dużą funkcjonalność.
Ruchoma osłona pergoli pozwala na stabilną i dokładną kontrolę nasłonecznienia na tarasie, tworzy również szczelną ochronę przed opadami atmosferycznymi. Ciekawym udogodnieniem są montowane na powierzchni osłony promienniki ciepła i światła ledowe, dzięki którym znacznie wzrasta komfort przebywania na tarasie, niezależnie od pory dnia i pogody.
Sposób montażu pergoli przyściennej zależy przede wszystkim od rodzaju ścian, do których ma być mocowana osłona, a także od przebiegu różnych instalacji czy rozmiarów samej osłony. Standardowo pergola przyścienna jest przytwierdzona do ściany budynku za pomocą kotew chemicznych, zaś na drugim końcu – oparta na dwóch podporach.
Pergola wolnostojąca
Pergola wolnostojąca pozwala na ulokowanie zadaszenia w dowolnym miejscu – zarówno na tarasie, jak i w ogrodzie. Dzięki temu możemy stworzyć dodatkową przestrzeń wypoczynkową lub do pracy w dowolnie wybranym miejscu, bez potrzeby wznoszenia murowanej altany, co uniezależnia osłonę konstrukcyjnie od ściany budynku. Co ważne, jeśli powierzchnia pergoli ogrodowej nie przekracza 35m2, ustawienie konstrukcji nie wymaga pozwolenia na budowę. Możliwość zabudowy boków pergoli za pomocą refleksoli, pozwala stworzyć takie pomieszczenia, jak jacuzzi, ogród zimowy czy miejsce do grillowania.
Ten rodzaj zadaszenia odznacza się minimalizmem i prostą linią designu, dzięki czemu jest niezwykle uniwersalny i świetnie komponuje się z nowoczesnymi i bardziej klasycznymi aranżacjami ogrodu i tarasu. W tym przypadku użytkownik również ma możliwość wybrania dodatkowych udogodnień, których nie ma w standardzie, takich jak oświetlenie LED w lamelach sufitowych czy promienniki cieplne.
Montaż pergoli wolnostojącej bywa nieco bardziej wymagający, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu. Zadaszenie jest oparte na przynajmniej czterech aluminiowych słupach, które są stabilnie przytwierdzone do przygotowanej wcześniej powierzchni, najczęściej w postaci płyty tarasowej. Im większa pergola, tym stabilniejszego oparcia wymaga, co przekłada się na większą ilość słupów, ale i na większą funkcjonalność.