Konstrukcja rolety i sposób montażu
Jeśli chodzi o rolety wewnętrzne, możemy się zdecydować na montaż inwazyjny lub montaż bezinwazyjny. W pierwszym przypadku konieczne jest wykonanie nawierceń w ramie okiennej, ścianie lub suficie w celu zamontowania osłony, natomiast w drugim przypadku ograniczamy się do przyklejenia rzepów, utrzymujących osłonę. Z perspektywy szybkości montażu i łatwości wykonania, znacznie lepszym rozwiązaniem jest montaż bezinwazyjny. Jeśli zależy nam jednak na stabilniejszym mocowaniu, odznaczającym się większą nośnością, powinniśmy wybrać montaż inwazyjny. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których ten rodzaj montażu jest niemożliwy lub trudny do wykonania (np. jeśli nieruchomość jest wynajmowana), wówczas dobrą alternatywą będzie montaż bezinwazyjny. W przypadku rolet zewnętrznych, możliwy jest wyłącznie montaż inwazyjny, a jego wykonanie należy przewidzieć najlepiej na etapie projektowania budynku lub tuż przed wykonaniem elewacji, a to ze względu na konieczność doprowadzenia do systemu źródła energii.
Spore znaczenie dla funkcjonalności osłony oraz dla stabilności jej prowadzenia ma obecność kasety, do której roleta jest zwijana, ochraniającej dodatkowo materiał przed kurzeniem się. Rolety kasetowe, bo o nich mowa są bardziej praktyczne w użytkowaniu niż rolety wolnowiszące, chociaż wymagają wykonania nawierceń w ramie okna.
Na czym polega systematyczne czyszczenie?
Zarówno rolety zewnętrzne, jak i rolety wewnętrzne wymagają systematycznej pielęgnacji, która ogranicza się do usuwania kurzu, pyłu i innych zabrudzeń. W przypadku rolet zewnętrznych nie można też dopuścić do przedostania się piasku, drobnych kamyków, a także ptasich odchodów i innych zabrudzeń organicznych do mechanizmu, ponieważ może to doprowadzić do utrudnienia w prowadzeniu rolety, a nawet do zniszczenia całego systemu. Rolety wewnętrzne z kolei, są narażone na zabrudzenia w różnym stopniu – w zależności od pomieszczenia, w którym się znajdują. Rolety na oknach kuchennych czy łazienkowych znacznie szybciej się brudzą i mają częstszy kontakt z wilgocią niż rolety na oknach w sypialni czy pokoju gościnnym. Do czyszczenia ich powierzchni zaleca się używać wyłącznie miękkich ściereczek, najlepiej z mikrofibry, a w razie potrzeby z zastosowaniem delikatnego środka myjącego, na przykład szarego mydła lub płynu do naczyń.
Kwestia wykonania osłony
Na jakość i funkcjonalność rolety duży wpływ ma rodzaj zastosowanego materiału. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, takich jak łazienka czy kuchnia, najlepiej sprawdzą się rolety wykonane z materiałów syntetycznych. Są one zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu, gdyż dzięki specjalnej impregnacji tkaniny wykazują większą odporność na zabrudzenie i są bardziej odporne na środki chemiczne. Materiały naturalne natomiast, takie jak bawełna czy len, są bardziej podatne na działanie wilgoci, łatwiej chłoną zabrudzenia i mogą się odkształcać.