Konstrukcja markiz oraz wyposażenie ich w napęd elektryczny sprawiają, że obsługa mechanizmu nie sprawia żadnych trudności. Dodatkowym ułatwieniem jest udogodnienie w postaci czujników, które reagują na zmianę pogody i zwijają markizę samoistnie, gdy wiatr staje się zbyt silny.
Konstrukcja markiz tarasowych
Markizy tarasowe zbudowane są z kasety, w której znajduje się tkanina. Jest ona impregnowana, co zabezpiecza ją przed wilgocią i brudem. Dzięki temu nawet zwinięta w czasie deszczu markiza nie niszczy się w czasie przechowywania w kasecie. Ramiona markizy otwierają się pod takim kątem, aby między nimi a samą tkaniną zachowany został bezpieczny dystans. Składają się w taki sposób, żeby całość po złożeniu zajmowała jak najmniej miejsca. Warto zaznaczyć, że wszystkie markizy są testowane zgodnie z europejskimi normami bezpieczeństwa i jakości oraz zapewniają odporność wiatrową.
Napęd markiz tarasowych oraz sterowanie
Markizy tarasowe wyposażone są w napęd elektryczny (najczęściej Somfy), który ma 5-letni okres gwarancyjny, a także jest dostosowany do wielkości tkaniny oraz siły ramion. Aby otrzymać taki czas gwarancji bezpośrednio od producenta, wystarczy zarejestrować swój zakup na stronie www.somfyczeki.pl. Markizę można zwinąć ręcznie za pomocą korby (NHK), ale posiada ona także sterowanie. Zwykle odbywa się za pomocą pilota – drogą kablową lub komunikacją radiową io-homecontrol. Większość markiz wyposażonych jest w czujnik wstrząsowy , który reaguje na drgania mierzone wielokierunkowo. Dzięki niemu po przekroczeniu pewnego poziomu natężenia wiatru, sygnał przesyłany jest do napędu, co powoduje samoczynne zwinięcie markizy. Jest to niezwykle wygodne dodatkowe zabezpieczenie, szczególnie w okresie pierwszych wiosennych burz i wichur.
Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj nasz artykuł o tym jak wybrać markizy i pergole na taras?