Jak wybrać markizy i pergole na taras?

Markizy i pergole to rozwiązanie, które coraz częściej wykorzystywane jest w projektowaniu tarasów. W zależności od wymiarów tarasu, a także warunków atmosferycznych można zdecydować się na rozsuwaną markizę, którą z łatwością można zwinąć i która nie zajmuje miejsca, oraz na pergolę, której materiałowa część również może zostać zsunięta, ale ponadto jest wzmocniona słupkami, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardziej stabilna.

W obu przypadkach – zarówno markizy, jak i pergoli – materiał, który chroni przed słońcem i deszczem jest odporny na zabrudzenia oraz wodę. Markizy są impregnowane i odporne na promienie UV, a z kolei pergole mają specjalne rynny, którymi woda ścieka po słupkach.

Markiza czy pergola – co wybrać?

W zależności od umiejscowienia naszego tarasu, decyzja o postawieniu w nim pergoli lub zamontowaniu markizy, w dużej mierze zależeć będzie od warunków atmosferycznych, jakie najczęściej tam panują. Kluczowymi są tu wiatr oraz słońce. W przypadku nasłonecznionego miejsca, najlepszym wyborem jest markiza, której materiał wykonany jest z nitek barwionych w masie, dzięki czemu nie blaknie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Tkanina jest także odporna na brud, dzięki czemu nawet zwinięta w czasie deszczu nie ulega zniszczeniu (nie zapleśnieje).

Parametry istotne podczas wybierania markiz i pergoli

Wybór zarówno pergoli, jaki markizy na taras podyktowany jest także wielkością tarasu. Na mniejszych przestrzeniach, pergola może wydawać się zbyt przytłaczająca, a z kolei markiza nie ochroni całej powierzchni większego tarasu lub balkonu. Kolejnym kryterium wyboru jest trwałość – w zależności od konstrukcji możemy się spotkać z różnym czasem gwarancji w zależności od rodzaju elementu. Okres gwarancyjny jest inny dla konstrukcji, inny dla automatyki, a jeszcze inny dla tkanin. Jednym z najistotniejszych parametrów jest system otwierania i składania markizy oraz pergoli. Istnieją markizy kasetowe oraz z automatyką i napędem elektrycznym, uruchamianym przy pomocy przełącznika naściennego lub pilota radiowego. Niektóre z markiz i pergoli są także wyposażone w czujniki pogodowe, które automatycznie zwijają materiał, gdy np. wieje zbyt mocny wiatr.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy markizę czy pergolę, nasz taras stanie się przyjemnym miejscem do spędzania czasu niezależnie od pogody. Możliwość wyjścia z kubkiem kawy nawet podczas deszczu, to dla wielu osób główny argument, aby zamontować takie udogodnienia. W tym przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pergola. Wykonany system blokujący spływ wody na boki i rynny w nogach konstrukcji, nie pozwolą nam przerwać rodzinnego obiadu nawet wtedy, gdy zaskoczy nas ulewa.

Co z wiatrem? Co ze słońcem padającym z boku? Co gdy zrobi się chłodniej?

Na to również mamy sposób. Do konstrukcji pergoli dokładamy rolety Zipp (Screen) (czego nie zrobimy przy markizie). Materiał z którego są one wykonane chroni od wiatru odbija promienie UV i jednocześnie ma funkcję moskitiery. Dokładając promiennik ciepła możemy również w chłodniejsze dni lub wczesną wiosną i jesienią korzystać z naszego tarasu. Wszystkim tym możemy sterować jednym pilotem albo z tableta, czy smartfona. Pozwala to posiadaczowi cieszyć się urokami swojego ogrodu w każdych warunkach.

Spis treści