Pleśń na roletach materiałowych

Rolety wolnowiszące i rolety w kasecie cieszą się największym zainteresowaniem i od lat nie słabnie ich popularność. Ograniczają ilość światła słonecznego w pomieszczeniach i zapewniają prywatność osobom w nich przebywającym. Mechanizm rolet odznacza się solidnym wykonaniem, a ich materiał - bardzo wysoką jakością, jednak aby zapewnić im długą żywotność należy o nie odpowiednio dbać. Sama pielęgnacja rolet może jednak nie być wystarczająca, jeśli w pomieszczeniach panują warunki korzystne dla gromadzenia się wilgoci na ich powierzchni.

Czyszczenie rolet materiałowych

Niezależnie od miejsca, w którym znajduje się roleta, jest ona narażona na powstawanie zabrudzeń. Na jej powierzchni osiada z czasem kurz, pył lub przypadkowe zabrudzenia. Konserwacja i właściwe czyszczenie są w tym przypadku kluczowe. Do ich czyszczenia należy stosować delikatne ściereczki z mikrofibry, które bardzo łagodnie i skutecznie usuwają kurz i inne świeże zabrudzenia. Ich gładka struktura nie rysuje powierzchni materiału, nie powoduje zaciągnięć i innych uszkodzeń. Dobrym i sprawdzonym sposobem na pozbycie się kurzu jest użycie odkurzacza ze specjalną miękką końcówką w formie szczotki, ustawiając niewielką moc ssania.

W przypadku trudniejszych zabrudzeń, konieczne jest zastosowanie mocniejszych i skuteczniejszych środków. Dobre efekty daje użycie gumki do ścierania, najlepiej w neutralnym kolorze, aby nie zostawić śladów ścierania na materiale. Materiał rolety nadaje się również do czyszczenia na mokro, jednak należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, aby nie doprowadzić do powstania zacieków. W tym celu używamy delikatnych detergentów, miękkich gąbek i letniej wody, a umytą roletę pozostawiamy do wyschnięcia rozwiniętą. Nigdy nie pierz materiału rolety w pralce, ponieważ może to doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian, takich jak odkształcenia, zaciągnięcia lub całkowite uszkodzenie struktury materiału. Nie wolno też prasować rolety, aby nie zniszczyć warstwy impregnacyjnej, którą jest pokryty materiał.

Domowe sposoby na pleśń na roletach

Za powstawanie pleśni na roletach odpowiedzialna jest zbyt duża wilgoć, a na jej gromadzenie się najbardziej narażone są takie pomieszczenia, jak kuchnia i łazienka. Aby zapobiegać zawilgoceniu, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie wentylatora lub klimatyzacji, których moc będzie dostosowana do metrażu pomieszczenia. Można również zakupić pochłaniacze wilgoci, które zapewnią optymalny stopień wilgotności. 

Zapleśniały materiał rolety nie tylko psuje estetyczny wygląd okna, ale jest też bardzo szkodliwy dla zdrowia osób przebywających w danym pomieszczeniu. Długotrwałe przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym choroby nowotworowej. Czasem do usunięcia pleśni z materiału rolety polecane są wybielacze, jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie jest bardzo ryzykowne. Zdarza się, że po jego zastosowaniu na powierzchni materiału powstają odbarwienia. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie proszku lub płynu do prania, rozpuszczonych w wodzie. Po nałożeniu wybranego środka bezpośrednio na zapleśniały materiał, należy delikatnie szczotkować zabrudzenie.

W specjalistycznych sklepach dostępne są specjalne środki pleśniobójcze dedykowane do różnych rodzajów rolet, w tym rolet rzymskich i rolet dzień i noc. Ich unikalna formuła jest bardzo skuteczna w usuwaniu pleśni, a jednocześnie bezpieczna dla materiału – nie powodują powstawania odbarwień i uszkodzeń. Najskuteczniejsze są preparaty, które nie tylko zwalczają ognisko pleśni, ale też chronią przed ich ponownym wykwitem.

Spis treści