Jakie osłony do okien łukowych?

Okna łukowe cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Można je spotkać zarówno spacerując warszawskim Rynkiem Starego Miasta i podziwiając stare kamienice, jak i odwiedzając nowe budownictwo w takich częściach Warszawy jak Ursus czy Kabaty. Okna łukowe mają niestandardowe wymiary, stanowiąc oryginalną dekorację wnętrza i całego budynku. Wpadające przez nie promienie słoneczne tworzą wyjątkowe wrażenia estetyczne, dlatego świetnie się sprawdzają w niebanalnych wnętrzach. Mimo wszelkich zalet wizualnych, okna łukowe są dość wymagające w montażu i nie jest łatwo dopasować do nich osłony. Z całą pewnością, w tym przypadku sprawdzą się wyłącznie osłony okienne na wymiar.

Okna łukowe – możliwe problemy

Okna łukowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ze względu na niestandardowe wymiary, ich montaż jest bardzo skomplikowany. Kłopoty mogą się pojawić, gdy ze względu na swój kształt rama ma bezpośredni kontakt z nadprożem. Oczywiście, producenci starają się wyeliminować wszelkie niedogodności montażowe, na przykład, stosując specjalne zawiasy – inne niż w oknach standardowych. Jest to rozwiązanie kosztowne, ale znacznie ułatwiające montaż oraz użytkowanie okna. Trudności może również przysporzyć samo wymiarowanie otworu okiennego. Nietypowy kształt znacznie utrudnia to zadanie, a najbardziej wymagające są okna o kształcie elipsy. Warto wówczas przedstawić producentowi odrysowany szablon otworu okiennego lub podać bardzo precyzyjne wymiary, mierząc średnicę wewnętrzną i odejmując od niej ok. 5 mm.

Okna łukowe – aranżacja

Aranżacja okna łukowego jest o tyle trudna, że często odbiera mu uroku. Zwykle decydujemy się na osłony okienne przede wszystkim ze względu na chęć ograniczenia nasłonecznienia w pomieszczeniu, a także w celu udekorowania okna. W przypadku okna łukowego, jego ozdabianie może przynieść efekt odwrotny – łatwo można bowiem ukryć urok okna za źle dobraną osłoną. 

Chcąc osłonić dolną prostokątną część okna, możemy zdecydować się na żaluzje plisowane, zwane plisami. Wykonane na wymiar plisy znakomicie się sprawdzą na powierzchni o nietypowych wymiarach, również na oknach w kształcie trapezu czy trójkąta. Dzięki swojej unikalnej budowie, dają możliwość bardzo precyzyjnego kontrolowania ilości światła słonecznego w pomieszczeniu.

Jeśli z pewnych powodów nie chcemy naruszać ramy okiennej, możemy pomyśleć nad mocowaniem osłony do ściany lub sufitu, dzięki czemu zakryjemy całą wnękę okienną. W tym przypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż żaluzji pionowych, znanych również pod nazwą verticali. Są one zbudowane z podłużnych pasów, które w zależności od ustawienia, przepuszczają określoną ilość światła. Specjalna impregnacja materiału działa jak tarcza na promienie słoneczne, skutecznie je odbijając. Inną możliwością jest montaż rolet wolnowiszących lub rolet w kasecie wraz z prowadnicami bocznymi. Ten najbardziej uniwersalny system osłon okiennych cieszy się największą popularnością. Swój sukces zawdzięcza innowacyjnym i ponadczasowym rozwiązaniom, a także funkcjonalności i łatwemu montażowi. Materiał rolet, w zależności od grubości splotu i budowy, ma różny stopień zaciemnienia, dzięki czemu można wybrać najodpowiedniejszy wariant dla danego pomieszczenia, w zależności od jego nasłonecznienia i ekspozycji okien.

Spis treści