Rolety rzymskie w kuchni – plusy i minusy

Kuchnia to często przestrzeń w stylu open space, łącząca się z salonem, dlatego powinna być urządzona gustownie, co dotyczy również wystroju okien. Ciekawe formy, niebanalne faktury, oryginalne wzory lub stonowana kolorystyka to najważniejsze oczekiwania wobec osłony okna w otwartej kuchni. Wszystkie te cechy spełniają rolety rzymskie, swoją stylistyką nawiązujące do tradycyjnych zasłon czy firanek, jednak funkcjonalnością dorównujące nowoczesnym rozwiązaniom. Czy montaż rolet rzymskich w kuchni ma same zalety?

Zalety rolety rzymskiej

Bez względu na wielkość kuchni, montaż rolety rzymskiej w tym pomieszczeniu jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki płaskiej powierzchni i nieskomplikowanej budowie, osłona ta nie zajmuje dużo miejsca, a sam montaż nie jest wymagający. Może być wykonana z różnych rodzajów tkanin – sztucznych, syntetycznych lub naturalnych – o różnym stopniu zaciemnienia. Daje to spore możliwości aranżacyjne i pozwala dostosować osłonę do ilości światła dziennego – w zależności od ekspozycji okien. Sama tkanina jest zwykle pokryta specjalną powłoką impregnatu, która zabezpiecza jej strukturę przed wilgocią i jest antystatyczna, dzięki czemu kurz nie osiada, a zabrudzenia nie są wchłaniane przez materiał. Dzięki takim rozwiązaniom, osłona jest łatwa w pielęgnacji i zwykle nie wymaga specjalistycznego czyszczenia. 

Dużym udogodnieniem jest możliwość zawieszenia rolety rzymskiej na karniszu lub szynie – podobnie jak firanki, dzięki czemu możemy dowolnie i w każdym czasie zmieniać aranżację okna, bez potrzeby wykonywania nawierceń w ścianie czy suficie. Nieskomplikowany montaż pozwala wykonać wszystkie czynności samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowców. Jednak największym atutem tej osłony jest niewątpliwie jej wygląd i sposób, w jaki układa się materiał  – estetyczne fałdy na materiale przywołują na myśl eleganckie wnętrza z klasyczną nutą designu.

Jaki model rolety wybrać?

Rodzaj rolety rzymskiej, podobnie jak innych rolet wolnowiszących materiałowych, zaleca się dopasować do stopnia nasłonecznienia w pomieszczeniu, który zależy od ekspozycji okien względem stron świata. Pomieszczenia, których okna wychodzą na południową stronę, są najbardziej narażone na duże nasłonecznienie w ciągu dnia, zwłaszcza w okresie letnim. Wymagają one zacienienia i wyboru tkaniny o właściwościach zaciemniających, najlepiej w ciemnych barwach. W przypadku okien z ekspozycją północną czy wschodnią, dobrym rozwiązaniem będzie wybór transparentnej osłony, która przepuszcza dużą ilość światła dziennego i odpowiednio doświetla pomieszczenie, a jednocześnie zapewnia prywatność osobom w nim przebywającym. 

Warto również wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia, jakim jest kuchnia i położenia w nim okna. Jeśli lubimy dużo gotować, a zwłaszcza gdy okno znajduje się bezpośrednio nad zlewozmywakiem lub w pobliżu płyty kuchennej, zrezygnujmy z rolet z tkanin naturalnych. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór rolety z tkaniny syntetycznej, która wykazuje największą odporność na wilgoć i zabrudzenia, a do tego jest bardzo łatwa w czyszczeniu i nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych. Bez względu na rodzaj zastosowanego materiału, dobrym zwyczajem jest podniesienie osłony przed przystąpieniem do gotowania czy zmywania, tym bardziej że sterowanie nią jest niezwykle intuicyjne za sprawą wygodnego mechanizmu podciągania – w wersji sznurkowej lub koralikowej.

O czym trzeba pamiętać?

Rolety rzymskie, podobnie jak rolety kasetowe, są łatwe w utrzymaniu czystości i – dobrze dobrane do kształtu i rozmiaru okna – tworzą oryginalny dodatek do wystroju wnętrza. Dużym udogodnieniem jest możliwość prania w pralce, a nawet prasowania, jednak zanim przystąpimy do którejś z tych czynności, bezwzględnie sprawdźmy informację o składzie materiału i sposobie konserwacji, które producent podaje na etykiecie produktu. Może się bowiem okazać, że ze względu na intensywność koloru materiału lub na jego impregnację, tradycyjny sposób czyszczenia mógłby odbarwić materiał i uszkodzić jego strukturę.

Spis treści