Rolety zewnętrzne aluminiowe a plastikowe – różnice

Zapewnienie komfortu termicznego i bezpieczeństwa to najważniejsze funkcje rolet zewnętrznych. Konstrukcja tych nowoczesnych urządzeń zapewnia stabilne prowadzenie osłony i długą żywotność mechanizmu. To nie bez znaczenia, z jakiego materiału jest wykonana wybrana roleta zewnętrzna - w zależności od zastosowanych surowców i technologii produkcji, różny może być stopień ochrony i bezpieczeństwa.

Funkcjonalność rolet zewnętrznych

Konstrukcję rolet zewnętrznych tworzą trzy najważniejsze elementy, które odpowiadają za wielofunkcyjność, stabilność i trwałość osłony – pancerz, zwany również płaszczem rolety, skrzynka z rurą nawojową, a także pionowe prowadnice. Głównym elementem jest pancerz, poruszający się w prowadnicach, wykonany z wytrzymałych profili aluminiowych, których wypełnienie stanowi pianka poliuretanowa. Ilość wypełnienia ma duże znaczenie, ponieważ przekłada się na stopień izolacyjności akustycznej i termicznej danej rolety zewnętrznej. Przy opuszczonych roletach tworzy się tak zwana poduszka powietrzna, w której nie dochodzi do przepływu powietrza. W ten sposób powstaje świetna izolacja przed utratą ciepła w okresie grzewczym i przed przenikaniem ciepłego powietrza do budynku w okresie letnim. Pozwala to poczynić konkretne oszczędności na zużyciu energii elektrycznej, potrzebnej do ogrzania budynku lub jego schłodzenia, a także skutecznie wytłumić dźwięki nawet o 14 dB. Charakterystyczne perforacje widoczne na powierzchni pancerza rolety, dają możliwość wietrzenia pomieszczenia, nawet gdy roleta jest opuszczona, jednocześnie zabezpieczając przed dużymi podmuchami powietrza oraz opadami atmosferycznymi. 

Rolety zewnętrzne są niezwykle łatwe w obsłudze, ich zwijanie następuje przez nawijanie pancerza za pomocą sprężyn taśmowych na rurę nawojową, znajdującą się wewnątrz skrzynki osłony. Łatwe zwijanie i rozwijanie rolety umożliwia wbudowany mechanizm elektryczny, pozwalający na centralne i bezprzewodowe sterowanie. Dodatkowo, możemy się zdecydować na montaż takich udogodnień, jak automatyczny czujnik zmierzchu, czasu, wiatru czy opadów, a także na podłączenie urządzenia pod system inteligentnego zarządzania domem – podobnie jak żaluzje fasadowe czy markizy tarasowe.

Rolety zewnętrzne z PVC

Rolety zewnętrzne wykonane z PVC pozwalają osiągnąć wysoki stopień zaciemnienia, izolując okno od promieni słonecznych i sztucznego światła z zewnątrz (np. światła samochodów oraz latarni). Ograniczenie dostępu światła dziennego do pomieszczenia oznacza z kolei obniżenie temperatury w budynku latem nawet o kilka stopni, a zimą – powstrzymanie ucieczki ciepła i obniżenie kosztów zużycia energii grzewczej. Wraz z upływem czasu, materiał PVC wykazuje jednak podatność na blaknięcie, natomiast bardzo wysokie temperatury mogą prowadzić do powstawania odkształceń profilów. Plastikowe elementy nie wykazują też równie wysokiej ochrony przed próbą ich sforsowania czy uszkodzenia, co aluminiowe odpowiedniki, jednak ze względu na niższą cenę i dość wysoką ochronę przeciwsłoneczną są dla nich ciekawą alternatywą.

Rolety zewnętrzne z aluminium

Rolety zewnętrzne aluminiowe, ze względu na swoją funkcjonalność i trwałość, od lat cieszą się dużą popularnością. Są one wykonane z najwyższej klasy aluminium, niezwykle trwałego i odpornego na wszelkie czynniki zewnętrzne materiału. Surowiec ten odznacza się niewielką masą, a przy tym wysoką wytrzymałością i świetną odpornością na rdzewienie. To znakomity izolator ciepła i hałasu, dzięki czemu latem możemy się cieszyć chłodniejszym powietrzem, zimą zaś przyjemnym ciepłem, odczuwając przy tym duży komfort akustyczny.

W porównaniu z roletami z PVC, rolety aluminiowe znacznie trudniej zniszczyć, dlatego zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa. Profile, skrzynki, prowadnice i pozostałe aluminiowe elementy mają mniejszą awaryjność, dzięki czemu dłużej służą i gwarantują najwyższą ochronę przed promieniami słonecznymi, a także gradem, silnym wiatrem i piorunami. Nowoczesną propozycją i alternatywą dla tradycyjnych rolet zewnętrznych są rolety solarne    , które do pracy wykorzystują energię, zmagazynowaną w panelu słonecznym umieszczonym bezpośrednio na osłonie. Zarówno ich montaż, jak i użytkowanie nie wymagają doprowadzenia jakichkolwiek przewodów, co pozwala na zastosowanie nawet w wykończonych budynkach bez potrzeby wykonywania kłopotliwych prac budowlanych, związanych z kuciem i licznymi przeróbkami.

Spis treści