Rolety wewnętrzne – co wpływa na ich cenę?

Rolety wewnętrzne są jednym z najczęściej wybieranych systemów okiennych. W pomieszczeniach pełnią funkcję ochronną przed zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewniają prywatność osobom przebywającym wewnątrz budynku. Duży wybór kolorów i wzorów materiału dają nieskończone możliwości aranżacyjne i pozwalają na dopasowanie rolet do wnętrza. W zależności od rodzaju systemu, jego mechanizmu, a także od sposobu montażu, rolety różnią się między sobą pod względem nie tylko wyglądu i funkcjonalności, ale też ceny. Od czego zależy koszt zakupu i montażu rolet wewnętrznych?

Rolety wewnętrzne w pomieszczeniu

Rolety wewnętrzne kasetowe i bez kasety, stanowią doskonałą ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń, dzięki czemu w budynku panują optymalne temperatury i przyjemny mikroklimat. Wyjątkowa technologia i wiele innowacyjnych rozwiązań odpowiadają za skuteczność tych osłon okiennych. W zależności od rodzaju materiału rolety, system ten pozwala zablokować dostęp światła słonecznego w niemal 100%. Za tym rozwiązaniem przemawiają również walory estetyczne. Dzięki możliwości ukrycia mechanizmu rolety w kasecie, okno prezentuje się elegancko i nowocześnie, a cały system staje się wyłącznie subtelnym dodatkiem. Innowacyjna budowa, a także łatwość sterowania dają możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia kąta wpadania światła słonecznego i jego ilości wewnątrz pomieszczenia. Rolety wewnętrzne doskonale się sprawdzają na wszystkich oknach, niezależnie od ich umiejscowienia, kształtu i wymiarów.

Materiał rolet wewnętrznych

Materiał, z którego wykonana jest roleta, to bez wątpienia główny czynnik wpływający na jej cenę. W zależności od grubości splotu i składu materiału, różny będzie stopień zaciemnienia pomieszczenia. Najdroższe są zdecydowanie tkaniny zaciemniające, które całkowicie blokują dostęp światła słonecznego. Mają one bardzo gruby splot i są pokryte specjalną podgumowaną powłoką, co pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz do komfortowych wartości. Ponadto, pomiędzy dwoma zewnętrznymi warstwami tkaniny znajduje się środkowy słój w czarnym kolorze, który zapewnia nieprzepuszczalność światła.

Sposób montażu rolety

Koszt zakupu rolety kształtuje również jej sposób mocowania. W zależności od naszych potrzeb i możliwości, możemy wybrać inwazyjny lub bezinwazyjny montaż. Rolety montowane są zatem za pomocą wkrętów, taśmy piankowej lub na ramie okiennej za pomocą specjalnych haczyków w kasecie. Zdecydowanie bardziej wymagający i nieco droższy jest montaż inwazyjny, wymagający nawiercenia otworów na powierzchni listew przyszybowych, w ścianie lub w suficie.

Rolety w kasecie z prowadnicami i bez prowadnic

Decydując się na rolety wewnętrzne do osłony okien, mamy do wyboru dwa rodzaje systemu – w kasecie wraz z prowadnicami lub bez. Prowadnice spełniają bardzo ważną funkcję praktyczną, wyznaczają tor poruszania się rolety, utrzymując ją stabilnie w jednej pozycji, dzięki czemu sprawdzają się szczególnie na oknach uchylnych. Stanowią również eleganckie wykończenie całego systemu, dzięki czemu komponuje się on z ramą okna. Rolety bez prowadnic są nieco tańsze, ale mogą być wystarczającym rozwiązaniem w przypadku okien, które rzadko uchylamy. Ciekawą alternatywą dla prowadnic mogą być rolety dzień i noc z żyłkami, które są naciągnięte po bokach ramy okiennej.

Spis treści