Tkaniny zaciemniające – właściwości
Tkaniny typu blackout, bo o nich mowa, to bardzo specjalistyczne materiały o konkretnym przeznaczeniu i zastosowaniu. Stosowane są w celu częściowego lub pełnego zaciemnienia pomieszczenia. Jej specjalna powłoka blokuje dostęp światła słonecznego z zewnątrz, zaś właściwie dobrana grubość splotu i gramatura zapewniają dyskrecję i prywatność osobom przebywającym w pomieszczeniu.
Dzięki funkcji odbijania promieni UV, rolety zaciemniające dodatkowo pełnią w pewnym stopniu funkcję izolacji termicznej i akustycznej – temperatura w pomieszczeniu może bowiem spaść nawet do 5 stopni C. Pomaga to utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz budynku na stałym poziomie, niezależnie od natężenie światła słonecznego, co z kolei wpływa na komfort termiczny i przyjemny mikroklimat.
Tkaniny zaciemniające dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, duża jest też różnorodność ich faktur i wzorów. Ze względu na ich stopień zaciemnienia, rozróżnia się dwa główne rodzaje. Tkaniny całkowicie nieprzepuszczające światła słonecznego określa się jako blackout, natomiast tkaniny zaciemniające blokujące dostęp światła w około 90% nazywane są dimout. Tkaniny te wykonane są zwykle z poliestru lub bawełny, ale zdarzają się też domieszki innych włókien, takich jak len. Za ich właściwości zaciemniające z kolei odpowiada unikalny proces produkcji, polegający na naniesieniu na powierzchnię tkaniny specjalnej powłoki gumowej, odpowiedzialnej za odbijanie promieni słonecznych.
Tkaniny zaciemniające – zastosowanie
Tkaniny zaciemniające stosuje się na szeroką skalę do produkcji rolet z przeznaczeniem do budynków użyteczności publicznej, a także budynków mieszkalnych. Ich zalety wykorzystuje się we wszystkich pomieszczeniach, wymagających maksymalnego lub całkowitego ograniczenia dostępu światła. Z tego względu, rolety zaciemniające znajdują zastosowanie w salach konferencyjnych, wystawienniczych i kinowych, hotelach, pomieszczeniach firmowych itp. Coraz częściej montuje się je również w domach i mieszkaniach, szczególnie w sypialni i salonie z telewizorem.
Za efektywnością tkaniny zaciemniającej stoi również sposób montażu rolet. Bardzo ważne jest wyeliminowanie wszelkich szczelin, aby światło słoneczne nie mogło się przez nie dostać do środka. Dokładne wymierzenie otworu okiennego najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która zapewni również fachowy montaż rolet.
Tkaniny zaciemniające – jak o nie dbać?
Tkanina zaciemniająca nie jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Należy ją czyścić na sucho, najlepiej odkurzaczem aby nie rozcierać kurzu. W razie potrzeby, można też przecierać jej powierzchnię wilgotną ściereczką, ewentualnie z użyciem bardzo delikatnego środka myjącego, na przykład szarego mydła.