Tkaniny poliakrylowe
To już standard na rynku i większość okiennych markiz jest wykonanych z materiałów pokrytych akrylem. Dzięki tym impregnującym zabiegom, tkaniny nie płowieją i zachowują swoje żywe kolory nawet wystawione przez wiele miesięcy na działanie silnego słońca. Są również odporne na zabrudzenia, a drobne plamy łatwo z nich zetrzeć. Dla wzmocnienia właściwości nieprzemakalnych, niektóre z nich pokryte są dodatkową warstwą folii wodoodpornej. Najbardziej innowacyjne markizy mają dodatkową powłokę nieprzepuszczalną, dzięki której krople deszczu mogą zmyć wierzchnią warstwę kurzu. Wszystko jednak w granicach rozsądku – jeśli markiza pozostanie rozłożona podczas dużej ulewy, należy najpierw ją wysuszyć, a dopiero później schować do kasety lub złożyć. W przeciwnym razie bardzo łatwo o zapleśnienie poszycia, którego później trudno jest się pozbyć.
Czyszczenie markiz balkonowych
Zakurzenie i zapylenie markizy schowanej nawet w najbardziej szczelnym pokrowcu to naturalne zjawisko. Wytarcie tkanin na sucho może spowodować wtarcie kurzu w głąb poszycia, zatem większość producentów poleca spłukiwać brud wodą wymieszaną z domowym detergentem. Przed złożeniem lub schowaniem należy zawsze pamiętać o dogłębnym wysuszeniu materiału. Lepiej nie przyspieszać tego procesu i nie kierować ciepłego powietrza suszarek na markizy – takie zabiegi mogą przyczynić się do naruszenia struktury tkaniny i zniszczyć jej warstwę ochronną. Wystarczy cierpliwie odczekać, aż materiał sam się wysuszy w naturalny sposób.
Gdzie chować markizy?
Na czas zimowych miesięcy najlepiej i najbezpieczniej jest chować markizy w kasecie, w której są zamontowane. Jest to jednak najdroższy typ i wiele innych konstrukcji nie umożliwia pełnego złożenia tkanin. W takiej sytuacji, producenci polecają najczęściej zdemontowanie poszycia i schowanie materiału w suchym oraz szczelnym pokrowcu.
Zastanawiasz się jak dobrać markizy do swojego domu? Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu dot. wyboru markiz.