Żaluzje bambusowe – chwilowa moda czy prawdziwa inwestycja?

Wybór żaluzji okiennych na okna może oznaczać przegląd szeregu materiałów i stylów. Bambusowe żaluzje utworzyły wyjątkową niszę na tym rynku i jak się okazuje - stanowią doskonały wybór w kontekście dbałości o środowisko. Jednak używanie bambusowych żaluzji również może mieć pewne wady. Czas więc na rozważenie wszystkich za i przeciw.

Plusy żaluzji bambusowych

Naturalny urok bambusa kojarzy się ze swobodną elegancją we wnętrzach. Niczym odkrywczym jest również to, że bambusowe żaluzje doskonale pasują do wnętrz o tematyce tropikalnej i często pasują pod wystrój w stylu hawajskim. Ale to nie wszystko – mogą być używane na drzwiach tarasowych i dobrze współgrają z meblami z rattanu lub wikliny.

Bambusowe żaluzje często są specjalnie zabezpieczane na krawędziach, co zapobiega ich strzępieniu. Możesz tę cechę wykorzystać również w swoim kreatywnym podejściu do urządzenia wnętrz – w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać – łącząc go z kolorem bambusa lub kontrastując.

Oprócz stylu i przyjemnego wyglądu, żaluzje są wyborem bardzo przyjaznym dla środowiska. W końcu bambus jest zasobem:

  • naturalnym
  • obficie dostępnym
  • szybko odnawialnym

Nic więc dziwnego, że jest ulubionym produktem dla świadomych ekologicznie nabywców i użytkowników, którzy wolą unikać materiałów syntetycznych. W ich domach żaluzje bambusowe to niemal oczywistość.

Kontrola nasłonecznienia z ich udziałem także wypada wzorowo. Wynika to z charakteru bambusowych żaluzji, który to pozwala na efektywne filtrowanie światła. Bambusowe żaluzje równocześnie oferują lepszą prywatność niż inne opcje dekoracyjne, takie jak zasłony z koralików.

Jeśli chodzi o konserwację, to w przeciwieństwie do rolet rzymskich i zasłon, bambusowe żaluzje nie muszą być prane. Można je po prostu odkurzyć i przetrzeć miękką gąbką – co oszczędza ich właścicielom kłopotów związanych z regularnym zdejmowaniem i montowaniem.

Nade wszystko jednak kochamy żaluzje bambusowe za ich wszechstronność. Bambus można stosować zarówno do przesłonięcia okien, jak i bambusowych zasłon drzwiowych. Mechanizmy działania mogą się różnić, ale zawsze stają na wysokości zadania. Co więcej, bambusowe żaluzje podobnie jak wszystkie nowoczesne opcje mogą być zintegrowane z napędem zdalnego sterowania.

Obiecaliśmy jednak również wspomnieć o słabszych puntach tego wyboru. Oto one:

Bambusowe żaluzje są dość kruche. Wynika to z faktu, że drewno bambusowe jest podatne na pękanie i łamanie. Zatem powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością, aby mogły posłużyć jak najdłużej. Kolejny minus to dbałość o utrzymanie – choć jak już wspomnieliśmy wcześniej nie jest skomplikowane, to jednak angażuje właściciela. Bambusowe żaluzje mogą gromadzić cząsteczki kurzu i muszą być regularnie odkurzane lub czyszczone miękką szczotką, aby prezentowały się we właściwy sposób. Warto też zwrócić uwagę na to, że nieprawidłowy montaż i użytkowanie bambusowych żaluzji może spowodować ich uszkodzenie – ale to minus taki sam, jak w przypadku każdych innych rolet, żaluzji czy zasłon.

Spis treści