Żaluzje drewniane – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć!

Żaluzje drewniane są często idealnym rozwiązaniem, gdy poszukujemy ciekawego rozwiązania funkcjonalnej dekoracji okiennej, utrzymanej w nowoczesnym wzornictwie. Ten elegancki, solidny, zawsze stylowy design jest ulubionym od lat z jakiegoś powodu. Drewno nigdy nie wychodzi z mody!
  • co sprawia, że drewniane żaluzje są tak wyjątkowe?
  • czy uzupełnią każdą przestrzeń?
  • skąd wiedzieć, który kolor i wykończenie wybrać?

W dzisiejszym poradniku przejdziemy przez tajniki klasycznego rozwiązania, jakim są drewniane żaluzje – wyjaśniając wszystko to, co trzeba wiedzieć o tej opcji dekoracji okiennej.

Jak działają drewniane żaluzje?

Drewniane żaluzje posiadają szereg poziomych listew, które są połączone ze sobą za pomocą systemu. Po pełnym podniesieniu listwy zbierają się w górnej części okna, odsłaniając pełny widok na to, co na zewnątrz. Po opuszczeniu i obróceniu drewniane żaluzje całkowicie zasłaniają widoki z zewnątrz i blokują światło słoneczne. Drewniane żaluzje mogą być również rozmieszczone w różnych pozycjach, w zależności od wymaganej prywatności i naturalnego światła – co jest ich dodatkowym atutem.

Jakie wykończenie powinienem wybrać?

Drewniane żaluzje w dzisiejszych czasach są dostępne w wielu wykończeniach. Obejmuje to różne odcienie lakieru i barwień, jak również wykończeń. Możesz wybrać odpowiednie wykończenie żaluzji do danej przestrzeni w swoim domu bądź biurze, biorąc pod uwagę: funkcjonalność, rodzaj atmosfery, jaką chcesz stworzyć w danym pokoju oraz inne meble i elementy wyposażenia.

Jeśli chcesz stworzyć ciepłe i przytulne miejsce – ciemniejszy odcień lakieru na pewno Ci w tym pomoże. Ale jeśli chcesz sprawić, aby Twój dom był lżejszy, jaśniejszy i bardziej świeży, odpowiednie będzie białe lub kremowe wykończenie.

A co z wymiarami?

Kupując żaluzje drewniane robione dla Ciebie na zamówienie, po prostu musisz wybrać te o odpowiednich wymiarach, co pozwoli na zainstalowanie zestawu żaluzji, który zapewni doskonałe dopasowane. Natomiast, jeśli chodzi o ogólnie dostępne, standardowe listwy w żaluzjach – są one w wymiarze od 25 mm do 50 mm. Różnica w cenie między rozmiarami listew jest często minimalna, a największymi czynnikami decydującymi o doborze szerokości listew są intensywność światła słonecznego i rozmiar okna. Im szersza listwa, tym większa powierzchnia okna, którą pokrywa, a im mniejsze okno, tym mniejsze powinny być listwy w żaluzjach drewnianych.

Prawdziwe drewno vs drewno sztuczne

Drewniane żaluzje mogą być wykonane z prawdziwego drewna lub sztucznej alternatywy, takiej jak PCV lub kompozyt. Przy wyborze opcji należy wziąć pod uwagę budżet i lokalizację okien w domu. Jeżeli dysponujesz odpowiednim budżetem, żaluzje z prawdziwego drewna są idealnym rozwiązaniem. Alternatywnie, jeśli chcesz zaoszczędzić, żaluzja z faux drewna będzie bardziej opłacalna. Dodatkowo mniej narażona na potencjalne uszkodzenia związane z podwyższonym poziomem wilgoci, dlatego nadaje się do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia.

Spis treści