Możliwości montażu plis i sposoby ich pomiaru

Żaluzje plisowane, zwane również plisami, to doskonały pomysł na zasłonięcie okna w celu ograniczenia dostępu światła słonecznego. W sposób bezpośredni przyczyniają się do spadku temperatury wewnątrz pomieszczenia do komfortowych wartości. Ich niezwykle innowacyjny mechanizm pozwala na ustawienie osłony w dowolnej pozycji, zasłaniając wybraną część szyby okiennej lub - po całkowitym rozłożeniu - jej całość. Dobrze dobrana i zmierzona plisa oraz poprawny montaż to gwarancja satysfakcji z jej użytkowania.

Sposób działania plis

Mechanizm plis pozwala na ich ustawienie w każdej pozycji na szybie okiennej, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad wpadającym światłem słonecznym. To ważna funkcjonalność, podwyższająca komfort życia i pracy. Zwijający się dwukierunkowo w charakterystyczną harmonijkę materiał plis, trzyma się stabilnie na powierzchni okna dzięki dwóm prowadnicom zamontowanym na szybie okiennej. Efekt zaciemnienia zależny jest od rodzaju zastosowanego materiału, a także jego grubości i koloru – im grubsza tkanina i im ciemniejsza jej barwa, tym większy stopień zaciemnienia. Plisy najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, poliestru lub poliamidu, a specjalna powłoka tkaniny odbija promienie słoneczne, zimą zaś zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia.

Dostępność plis w różnych wersjach kolorystycznych i wariantach tekstylnych, daje nieskończenie wiele pomysłów aranżacyjnych. Wybierając plisy, powinniśmy brać pod uwagę kilka ważnych kryteriów, takich jak stopień nasłonecznienia w danym pomieszczeniu, wielkość i kształt okna, czy wystrój wnętrza.

Sposoby montażu plis

Montaż plis może się odbywać na dwa sposoby, inwazyjny i bezinwazyjny. Główna różnica między nimi polega na konieczności wykonywania nawierceń na powierzchni okna lub jej braku. Montaż inwazyjny wymaga zatem wkręcenia specjalnego mocowania i prowadnic w listwę przyszybową okna, czyli plastikową lub drewnianą ramę okalającą okno. W przypadku montażu bezinwazyjnego, mocowanie systemu plisy zakłada się najczęściej na ramie, będącej ruchomą częścią okna, nie ingerując w listwę przyszybową.

Wybór sposobu montażu nie zawsze może być podyktowany kwestiami estetycznymi. Dotyczy to przede wszystkim okien uchylnych na poddaszu, w przypadku których montaż bezinwazyjnym nie zapewnia właściwej stabilności. Zdarza się jednak, że jakakolwiek ingerencja w ramę okna związana jest z utratą gwarancji na nie, co wyklucza z kolei montaż inwazyjny.

Pomiar żaluzji plisowanych

Zanim wybierzemy plisy okienne, konieczne jest dokładne wymierzenie powierzchni, do której mają być one przeznaczone. Jeśli okno ma standardowe wymiary, możemy się zdecydować na plisy dostępne od ręki w stałych rozmiarach, natomiast w przypadku okien o nietypowym kształcie lub niestandardowych wymiarach, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór plis na wymiar, ciętych pod konkretne zamówienie. 

Pomiar żaluzji plisowanych jest zależny od wybranego sposobu montażu systemu. Najważniejsze są dwa główne parametry, szerokość i wysokość okna. Montaż może się odbywać w sposób inwazyjny między listwami przyszybowymi lub bezpośrednio na listwie. W pierwszym przypadku należy od wartości oznaczającej szerokość okna odjąć odcinek 4 mm, przeznaczony na uszczelkę. Drugi przypadek wymaga uwzględnienia zarówno wysokości i szerokości okna, jak i wielkości listew. Ze względu na to, że bezinwazyjny montaż odbywa się na skrzydle okna, przy tym wariancie kluczowe są wartości oznaczające szerokość szyby z listwami oraz wysokość całego okna wraz z ramą. Pamiętaj, aby dokonywać pomiarów z dokładnością co do milimetra. W tym celu najlepiej używać metalową automatycznie zwijaną miarkę.

Spis treści