Zasady montażu markizy tarasowej
Markizy tarasowe można montować na trzech różnych powierzchniach – na ścianie, do spodu balkonu umiejscowionego nad innym balkonem lub nad tarasem, a także do krokwi dachowych. W zależności od wybranego sposobu montażu markizy, konieczne będzie zastosowanie różnych technik i różnych typów mocowania.
Montaż markizy można przeprowadzić samodzielnie, a prace z nim związane nie są skomplikowane, tym bardziej że wraz z produktem otrzymujemy instrukcję montażu. Należy jednak dobrze przemyśleć, czy takie rozwiązanie jest dla nas opłacalne, ponieważ w przypadku montażu przez licencjonowaną firmę zyskujemy nie tylko gwarancję na produkt, ale i na cały mechanizm. Przed rozpoczęciem montażu, fachowiec wykonuje bardzo dokładne pomiary, konieczne nie tylko dla dostosowania wielkości osłony do rozmiarów powierzchni, ale również w celu jej dokładnego ulokowania.
Mocowanie do elewacji nie powinno się przeprowadzać za pomocą zwykłych wkrętów z kołkami rozporowymi; służą do tego specjalne kotwy odporne na duże obciążenia. Wkręca się je w mur i stabilizuje specjalistycznym dwuskładnikowym klejem, którego czas schnięcia może być różny w przypadku różnych producentów. Niezwykle ważny i wymagający dużej precyzji jest montaż wsporników markizy. To ważne, aby były one bardzo dokładnie wypoziomowane, co zapewni sprawną pracę systemu. Na zamontowane wsporniki przykręca się markizę, którą następnie się reguluje zgodnie z zasadami w dołączonej przez producenta instrukcji.
Na czym polega regulacja kąta nachylenia markizy?
Kąt nachylenia markizy, podobnie jak pergoli, ma fundamentalne znaczenie dla jej funkcjonalności. Właściwe nachylenie osłony ma na celu zapewnienie odprowadzenia deszczówki. Intensywne opady deszczu powodują, że woda spływająca po poszyciu osłony obciąża ją, co prowadzi do obwisania materiału i tworzenia się worka wodnego. Brak swobodnego odpływu deszczówki może prowadzić nawet do uszkodzenia konstrukcji markizy. Ze względu na bezpieczeństwo systemu, producenci zalecają uzyskanie minimalnego kąta nachylenia markizy, wynoszącego 14 stopni. Regulacja ustawienia osłony polega na zmianie wysokości belki wolantowej z użyciem śrub na mocowaniach ramion markizy – za pomocą klucza imbusowego odkręca się (w celu zwiększenia kąta nachylenia) lub dokręca się (w celu zmniejszenia kąta nachylenia) śruby regulacyjne umieszczone na uchwytach ramion markizy. Jest to czynność wymagająca wiedzy specjalistycznej i doświadczenia, dlatego jej wykonanie należy pozostawić fachowcom.