Prowadnice i stalowe linki w żaluzjach fasadowych

Główne funkcje żaluzji fasadowych sprowadzają się do dwóch najważniejszych kwestii - zapewnienia najwyższej ochrony przed działaniem promieni słonecznych i idealne dopasowanie do elewacji oraz projektu budynku. W porównaniu z tradycyjnymi roletami wewnętrznymi, zapewniają większe zaciemnienie pomieszczenia, a ich aluminiowe lamele można obracać o 180 stopni, co pozwala kontrolować kąt wpadania i intensywność światła dziennego. Jaką rolę w żaluzjach fasadowych pełnią prowadnice i stalowe linki?

Funkcjonalność żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe, zwane również żaluzjami pionowymi, zapewniają najwyższy stopień ochrony przeciwsłonecznej, pomagając znacząco obniżyć temperaturę w całym budynku i wpływając na poprawę mikroklimatu w pomieszczeniach. Funkcję takiego izolatora pełnią przez cały rok – w sezonie letnim odcinają wnętrze budynku od słońca nie pozwalając się mu nagrzewać, w sezonie zimowym zaś zatrzymują ciepło w pomieszczeniach. Warto również wspomnieć, że żaluzje fasadowe są świetnym izolatorem akustycznym, zmniejszają natężenie hałasu pochodzącego spoza budynku i wraz z warstwą termoizolacyjną pełnią funkcję wyciszającą. 

Sterowanie żaluzjami fasadowymi jest bardzo intuicyjne i daje możliwość precyzyjnej kontroli światła w pomieszczeniu. Bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym osłony są lamele, wykonane z trwałego i odpornego na zniszczenie aluminium. Są one bardzo lekkie, ważąc w uśrednieniu 2-3 kg/m2, dzięki czemu nie obciążają elewacji. Dodatkowymi elementami zabezpieczającymi okna i stabilizującymi pracę żaluzji są prowadnice i stalowe linki.

Rola prowadnic

Prowadnice zapewniają żaluzjom fasadowym stabilne prowadzenie i dodatkowo zabezpieczają okna. Montuje się je bezpośrednio do elewacji, a dzięki bogatej palecie kolorystycznej – łatwo je dopasować do koloru i stylu fasady. Każda aluminiowa lamela jest wyposażona w prowadnik, wykonany również z aluminium lub z PCV, co umożliwia ich płynne przesuwanie i sprawia że ściśle przylegają do okna. W porównaniu ze stalowymi linkami, montaż prowadnic to nieco większy wydatek, jednak w dłuższej perspektywie wygoda w użytkowaniu przewyższa poniesione koszty. Większa stabilność osłony zewnętrznej i bardziej cicha praca to najważniejsze zalety montażu prowadnic w żaluzjach fasadowych.

Rola stalowych linek

Stalowe linki naprężające są alternatywnym rozwiązaniem, stosowanym w celu stabilizacji żaluzji fasadowych. Są one mocowane do podłoża lub do ramy okna czy ściany za pomocą specjalnego uchwytu, wyposażonego w naciąg sprężynowy zapewniający właściwe naprężenie. Podobnie, jak w przypadku żaluzji wewnętrznych, linka przechodzi przez niewielkie otwory umieszczone w lamelach i pozwala na łatwe prowadzenie osłony. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie przede wszystkim wtedy, kiedy należy zrezygnować z montażu prowadnic, na przykład w przypadku okien narożnych ze względu na kwestie estetyczne.

Spis treści