Czym się różnią między sobą markizy?
Markizy można dzielić na różne rodzaje, w zależności od ich przeznaczenia, konstrukcji i budowy. Pomimo tego, że pod różnymi względami mogą się między sobą różnić, ich główna funkcja jest we wszystkich przypadkach taka sama i sprowadza się do zapewnienia ochrony przed nasłonecznieniem i opadami atmosferycznymi.
W zależności od miejsca montażu, możemy mówić o markizach balkonowych, tarasowych i koszowych. Markizy balkonowe są przeznaczone do montażu na silnie nasłonecznionych powierzchniach i najlepiej sprawdzają się nad oknami, balkonami, loggiami i niewielkimi tarasami. W przeciwieństwie do nich, markizy tarasowe mają zdecydowanie większe rozmiary, a ich wysięg może dochodzić nawet do ok. 4m. Z tego względu są najczęściej wybierane do osłaniania dużych powierzchni tarasowych i wybranych części ogrodu. Ich składane przegubowo ramiona podtrzymują materiał markizy, a gdy zachodzi taka potrzeba zwijają go lub rozwijają. Dla lepszej stabilności osłony i łatwiejszego prowadzenia, są one wyposażone we wsporniki, mocowane do elewacji. Innym rodzajem osłony są markizy koszowe, które zawdzięczają nazwę swojemu zaokrąglonemu kształtowi. Znajdują one przede wszystkim zastosowanie dekoracyjne, dlatego chętnie po nie sięgają właściciele restauracji, hoteli czy sklepów.
Markizy tarasowe – z kasetą czy bez?
Producenci osłon zewnętrznych oferują markizy tradycyjne, czyli bez kasety, i markizy kasetowe. Funkcja kasety ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również praktyczne – ma ona za zadanie chronić materiał przed uszkodzeniem, ewentualnym zabrudzeniem i wypłowieniem. Zabezpieczony jest w ten sposób zarówno materiał, jak i elementy mechaniczne, co przekłada się na dłuższą eksploatację osłony i jej bezawaryjność. Markizy kasetowe są produkowane na wymiar, pod konkretne zamówienie, a ich maksymalna szerokość może wynosić nawet 7 metrów przy wysięgu na 4 m. Konstrukcja takiej markizy jest wykonana z aluminium, a poszycie – z najwyższej jakości impregnowanych tkanin odpornych na wodę i promienie UV.
W przypadku markiz bez kasety, belka nawojowa, na którą jest zwijany materiał poszycia, pozostaje odsłonięta. Aby zapewnić minimalną ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, można zdecydować się na montaż półkasety, która osłoni zwinięty materiał i mechanizm od góry oraz po bokach. Mimo, że takie rozwiązanie nie daje pełnej ochrony, to jest pewną alternatywą dla droższej wersji markizy wyposażonej w kasetę.
Dodatkowe udogodnienia
Na komfort użytkowania markiz tarasowych czy pergoli wpływają dodatkowe udogodnienia, na które możemy się zdecydować przy zakupie. Nie są one dostępne w standardzie, co wynika z różnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Jednym z najczęściej wybieranych udogodnień jest automatyczne sterowanie, co szczególnie się przydaje w przypadku większych i cięższych osłon. Zasada obsługi takich markiz jest podobna, jak w przypadku rolet zewnętrznych, za pomocą pilota lub włącznika ściennego. Innym oferowanym przez producentów osłon dodatkowym elementem wyposażenia jest automatyka pogodowa. W zależności od aktualnych warunków atmosferycznych, markizy z czujnikami pogodowymi są automatycznie zwijane lub rozwijane. Warto również pomyśleć o wyposażeniu markizy w regulację kąta nachylenia osłony, co pozwala na ustawienie jej najoptymalniejszego pochylenia względem promieni słonecznych. Niezwykle przydatnymi elementami wyposażenia markiz są oświetlenie i promienniki ciepła, zapewniające komfort w chłodniejsze wieczory i uruchamiane radiowo lub za pomocą czujników światła oraz temperatury.