Rolety rzymskie transparentne czy zaciemniające – które wybrać?

Za popularnością rolet rzymskich stoi z pewnością ich nietuzinkowy wygląd. Ten elegancki dodatek nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i jest wybierany zarówno przez miłośników klasyki, jak i zwolenników nowoczesnych trendów wnętrzarskich. Bogactwo palety kolorów i wzorów rolet daje możliwość ich dopasowania do każdego wnętrza. W zależności od stopnia nasłonecznienia w pomieszczeniu, możemy się zdecydować na materiał transparentny lub zaciemniający. Który rodzaj rolet rzymskich sprawdzi się w twoim wnętrzu?

Rolety rzymskie transparentne

Rolety transparentne najlepiej się sprawdzają w pomieszczeniach, w których nie chcemy blokować dostępu naturalnego światła. Mają one na tyle cienki splot, że nie zatrzymują promieni słonecznych, a jedynie rozpraszają je. Ponadto, zapewniają prywatność i są prawdziwą ozdobą okien. Decydujemy się na nie najczęściej w salonie, kuchni i pokojach dziennych, a także w oknach z północną ekspozycją. 

Bogactwo kolorów, wzorów i faktur pozwala dopasować produkt nie tylko do wystroju wnętrza, ale także do dominujących w nim kolorów. Warto jednak pamiętać, że wybór ten powinien być również podyktowany kwestią nasłonecznienia pomieszczenia w ciągu dnia. Im ciemniejsza barwa tkaniny, tym większy stopień zaciemnienia. Ponadto, kolor rolety po jej zawieszeniu zawsze będzie się wydawał nieco jaśniejszy i przygaszony. Sama tkanina rolety może mieć naturalne (np len, bawełna) lub sztuczne (poliester) pochodzenie. Najczęściej wybierane, rolety poliestrowe, są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, nie przecierają się i nie strzępią, a do tego wykazują dobrą odporność na promienie słoneczne i są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Rolety rzymskie zaciemniające

Rolety zaciemniające to doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach narażonych na zbytnie nasłonecznienie. Unikalna formuła tkaniny doskonale tłumi światło, dzięki czemu w pomieszczeniu panuje odczuwalny komfort termiczny. To świetna alternatywa dla osłon zewnętrznych, które wymagają profesjonalnego montażu. W przypadku rolet rzymskich montaż nie jest skomplikowany i można go wykonać samodzielnie. Tkanina zaciemniająca swe właściwości zawdzięcza specjalnemu podgumowaniu, które tworzy swego rodzaju tarczę ochronną przed promieniami słonecznymi, zapewniając bardzo przyjemny półmrok w pomieszczeniu. 

Rolety zaciemniające świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na duże nasłonecznienie, a także w sypialni czy pokoju dziecięcym. W porze letniej przyczyniają się do spadku temperatury wewnątrz do komfortowych wartości, zapewniając przy tym domownikom prywatność. Utrzymują nieprzepuszczalność światła na poziomie 85-90%. Dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej i dlatego można je dopasować do każdego wnętrza, wprowadzając odpowiedni nastrój i charakter.

Jak dbać o rolety rzymskie?

Sposób pielęgnacji rolet rzymskich zależy przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane. Zasadniczo, tkaniny bawełniane czy lniane nadają się do prania w pralce w niskich temperaturach z użyciem delikatnego płynu piorącego. Szczególnego traktowania i wyjątkowej uwagi wymagają tkaniny barwione, których intensywne kolory mogą blaknąć lub się przebarwić. Zaleca się, aby wszystkie pozostałe rodzaje rolet, jeśli to konieczne, prać w pralni chemicznej na sucho.

Spis treści