Na jakie usterki najczęściej narażona jest roleta zewnętrzna?

Pomimo tego że rolety zewnętrzne są niezwykle trwałym i odpornym na ewentualne uszkodzenia mechaniczne rozwiązaniem, jak w przypadku każdego urządzenia zdarzają się pewne usterki. Nieprawidłowości w pracy systemu nie zawsze są związane z niewłaściwym montażem i rzadko ich przyczyną jest wada samego urządzenia. Zwykle mamy do czynienia z usterkami, których usunięcie nie powinno być skomplikowane.

Które elementy mogą się popsuć?

Ze względu na to, że rolety zewnętrzne są zbudowane z wielu ruchomych elementów, ich zużycie w niektórych przypadkach może być szybsze. Naprawa zużytego elementu to zwykle kwestia wymiany wyeksploatowanej części na nową, co często możemy wykonać we własnym zakresie. O ile wymiana takich części eksploatacyjnych – jak wieszaki, aretki, zwijacz rolety i inne elementy układu wykonane z plastiku – nie jest kosztowną naprawą, o tyle wymiana silnika wiąże się ze znacznie większym kosztem – to zdecydowanie najdroższa część każdej rolety zewnętrznej i rolety solarnej. 

Gdy uszkodzone są uchwyty mocujące roletę

Uchwyty mocujące roletę mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu, głównie podczas gwałtownego otwierania okna na oścież – na przykład w czasie przeciągu. Rama okna wraz z zamontowanym systemem obija się wówczas o wnękę okna, powodując pęknięcie uchwytów mocujących. Dzięki dużej dostępności elementów zamiennych przeznaczonych do rolet zewnętrznych, zakup i wymiana zniszczonej części systemu nie stanowi problemu.

Gdy roleta się zacina

Przyczyn zacinającej się rolety może być przynajmniej kilka. Jedną z nich jest przymarznięty do parapetu pancerz, który blokuje podnoszenie i opuszczanie rolety. Inną przyczyną może być brud, który dostał się do mechanizmu. W celu wykluczenia tej możliwości, zaleca się wyczyścić wszystkie uszczelki szczotkowe, najlepiej używając do tego sprężonego powietrza do czyszczenia klawiatury komputera. Warto również zabezpieczyć je przed ewentualnymi usterkami za pomocą silikonu, który zapewni odpowiednią ochronę. 

W przypadku nowych rolet zewnętrznych, których podnoszenie i opuszczanie nie jest płynne lub zostało całkowicie zablokowane, konieczny jest kontakt z firmą montażową. W takich przypadkach przyczyna usterki zwykle wynika z niewłaściwego pomiaru i niechlujnego montażu rolety.

Gdy przymarzł pancerz rolety

Rolety zewnętrzne, podobnie jak żaluzje fasadowe, są systematycznie  wystawiane na działanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Deszcz, śnieg, czy silne słońce mogą osłabiać działanie całego systemu, a w skrajnych przypadkach – nawet go uszkadzać. Zbyt niskie temperatury powodują czasem przymarzanie pancerza rolety do powierzchni parapetu czy prowadnic. Nie jest to powód do paniki, ale niewskazane jest odrywanie przymarzniętego pancerza siłą, ze względu na możliwość uszkodzenia samego pancerza i zerwania taśmy, a w przypadku rolet zewnętrznych z elektrycznym napędem – do przegrzania napędu. Jeśli po usunięciu lodu z pancerza w sposób mechaniczny system dalej nie reaguje, należy poczekać na jego rozmrożenie. Przed podobną sytuacją można zabezpieczyć się, nakładając środek natłuszczający na uszczelkę.

Spis treści