Jak zamontować roletę solarną i jak o nią dbać?

Rolety solarne gwarantują bardzo precyzyjną kontrolę nad ilością światła dziennego w pomieszczeniach, zapewniając przy tym najwyższą ochronę termiczną, a wszystko to niezależnie od aktualnej pory roku. Dodatkowo, pozwalają zminimalizować hałas, towarzyszący gradobiciu i opadom deszczu, zabezpieczając również szybę przed uszkodzeniem w skrajnych warunkach pogodowych. Są testowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, dzięki czemu możemy być pewni że są odporne na uszkodzenia mechaniczne i całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Jak wygląda montaż rolety solarnej i jak powinniśmy o nią dbać, aby służyła przez długie lata?

Co zyskujesz, montując roletę solarną?

Rolety solarne, jak wszystkie rolety zewnętrzne, zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed słońcem i są odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak zjawiska atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo pełnią funkcję izolatora termicznego, odcinając dopływ ciepłego powietrza w czasie upałów. Pomaga to utrzymać stałe i optymalne wartości temperatury, a także osiągnąć właściwy mikroklimat w pomieszczeniach. 

Zasady działania rolety solarnej

Rolety zewnętrzne solarne to w pełni zautomatyzowany system okienny. Dzięki nowoczesnym technologicznym rozwiązaniom, możliwe jest podnoszenie i opuszczanie osłony za pomocą mechanizmu ręcznego lub elektrycznego. W przeciwieństwie jednak do żaluzji fasadowych, refleksoli czy tradycyjnych rolet zewnętrznych, rolety solarne nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Do swobodnej pracy wykorzystują bowiem energię słoneczną, która jest magazynowana w panelu fotowoltaicznym, umieszczonym na kasecie rolety. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ograniczamy zużycie energii elektrycznej i tym samym koszty eksploatacji budynku, a także wspieramy efektywność energetyczną i ekologiczną. 

Montaż rolety solarnej krok po kroku

Zanim przystąpimy do właściwego montażu rolety solarnej, konieczne jest zdemontowanie dwóch równoległych profili aluminiowych. Do wykręcania wkrętów, łączących je z oknem, możemy wykorzystać wkrętarkę lub po prostu śrubokręt. Następnie dopasowujemy do profili tak zwane ślizgi, czyli uchwyty umożliwiające przesuwanie rolety, a po ich wkręceniu przystępujemy do mocowania do okna. Uchwyty powinny być mocowane na nieruchomej części skrzydła okna, ze względu na to, że system jest montowany na stałe. Sama roleta natomiast powinna być mocowana w złożonej formie, a jej górna i dolna kaseta – przy największym wychyleniu okna. Specjalne zaczepy umieszczone pod kasetą powinny się trzymać na wcześniej zamocowanych ślizgach. Na koniec, do poprawnie zamontowanego systemu, należy podłączyć centralkę, ulokowaną pod połacią dachu.

Jak dbać o roletę solarną?

Aby roleta solarna służyła przez długie lata, należy o nią odpowiednio dbać, pamiętając przy tym o profesjonalnej konserwacji i systematycznym czyszczeniu. Zalegające w kasecie zanieczyszczenia oraz ziarenka piasku mogą spowodować zacinanie się rolety, a nawet jej uszkodzenie. Każdy opór, na który napotykamy w czasie podnoszenia lub opuszczania osłony, powinien wzbudzić nasz niepokój. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, należy systematycznie przemywać osłonę wodą i usuwać zalegający na parapecie śnieg oraz opadłe liście. W zimę roleta solarna może przymarzać do powierzchni parapetu, przez co nie będzie możliwe jej podnoszenie lub opuszczanie. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalnych środków do odmrażania zamków.

Spis treści