Mała powierzchnia – duże wyzwanie
Małe mieszkanie zazwyczaj kojarzy się z ciasnym i ciemnym pomieszczeniem. Główne zadanie projektantów przy urządzaniu niewielkich powierzchni to optyczne powiększenie ich, dlatego najlepiej sprawdzają się otwarte przestrzenie, których granice najlepiej zaznaczyć przez wydzielenie konkretnych stref. Jasne i logiczne wydzielenie takich funkcjonalnych stref gwarantuje praktyczność i porządek. W ten sposób możesz wydzielić takie części mieszkania, jak jadalnia, kuchnia, część wypoczynkowa lub kącik do pracy. Dobre oświetlenie niewielkich pomieszczeń do podstawa – im jaśniejsze, tym wydaje się bardziej przestronne i większe. Za pomocą oświetlenia możesz również wyznaczać poszczególne strefy.
Okna i przesłony okienne na niewielkim metrażu
Zbyt małe okna mogą być dużym utrapieniem, szczególnie w przypadku małych przytłaczających wnętrz. Niewielka ilość światła dziennego tylko pogłębia uczucie przytłoczenia, a pomieszczenia i tak już małe, mogą wydawać się jeszcze mniejszymi. Jeszcze bardziej wymagające są okna z południową ekspozycją, a zatem najbardziej narażone na przegrzewanie się. W upalne letnie dni temperatura wewnątrz budynku może niebezpiecznie zbliżać się do wartości panujących na zewnątrz. Dobrze dobrane i najwyższej jakości przesłony okienne stanowią najlepszą barierę przed promieniami słonecznymi, są również niebanalną dekoracją wnętrza.
Spośród produktów, dostępnych na rynku, do wyboru mamy przesłony okienne wewnętrzne (montowane wewnątrz budynku) oraz przesłony okienne zewnętrzne (montowane na zewnątrz budynku). Ze względu na dostępność, koszt zakupu oraz łatwość montażu przesłony okienne wewnętrzne są najbardziej rozpowszechnionym systemem zaciemniającym okna. Ich montaż nie jest wymagający, jesteśmy w stanie przeprowadzić go sami (za kilkoma wyjątkami), a bogactwo wzorów i kolorów tkanin daje możliwość dopasowania ich w niemal każdym wnętrzu. Zdecydowanie bardziej wymagające w montażu są przesłony okienne zewnętrzne, których montaż w niektórych przypadkach należy zaplanować już na etapie projektowania budynku. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że stanowią najtrwalszą i najefektywniejszą ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem, a inteligentny system sterowania urządzeniem daje duże możliwości funkcjonalne.