Położenie tarasu a sposób jego zadaszenia

Zadaszenie tarasu ma duże znaczenie dla komfortu osób na nim przebywających. Zapewnia przyjemny cień nawet w najbardziej słoneczny dzień i chroni przed opadami atmosferycznymi. Poziom tej ochrony zależy w dużej mierze od rodzaju zadaszenia, a także udogodnień, na jakie się zdecydujemy. Osobną kwestią, na którą nie mamy wpływu po zakończeniu budowy, jest położenie tarasu względem stron świata, co jest bezpośrednio związane ze stopniem nasłonecznienia, z jakim przychodzi się mierzyć.

Ekspozycja tarasu a strony świata

Umiejscowienie tarasu czy balkonu należy ustalać w zależności od jego głównego przeznaczenia i od tego, jak często i o jakiej porze najczęściej na nim przebywamy. Amatorzy opalania i długiego przebywania na słońcu powinni zdecydować się na taras z południową ekspozycją, osoby które raczej unikają słońca i zdecydowanie lepiej czują się w cieniu – powinni pomyśleć o ekspozycji wschodniej lub południowo-wschodniej. Najlepiej jednak szukać kompromisu pomiędzy bezpośrednim nasłonecznieniem a lekkim zacienieniem, co zapewniają różne typy zadaszenia tarasowego. 


Tarasy wychodzące na północną stronę nie powinny być w pełni zadaszone, ponieważ w ciągu dnia dociera tu niewielka ilość promieni słonecznych i takie zadaszenie ograniczyłoby również dostęp do światła dziennego w pomieszczeniu, przylegającym do tego tarasu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie montaż ruchomej markizy, którą można dowolnie i łatwo regulować ręcznie – za pomocą kolby – lub automatycznie. Tarasy z południową ekspozycją są zupełnym przeciwieństwem, na bezpośrednie słońce są nastawione praktycznie przez cały dzień. Z tego względu, dobrze sprawdzi się tutaj pełne zadaszenie, które również pomoże obniżyć nieco temperaturę wewnątrz pomieszczenia, jak na przykład pergola z możliwością zabudowy boków. Tarasy wychodzące na wschód sprawdzą się świetnie w przypadku osób, które wcześnie rozpoczynają dzień i lubią wypić kawę na tarasie zalanym porannym słońcem. Popołudnie na takim tarasie przynosi przyjemny cień, dzięki któremu lepiej zniesiemy wysokie temperatury. Jeśli zdecydujemy się w tym przypadku na pełne zadaszenie, w godzinach późno popołudniowych w pomieszczeniu będzie panował półmrok. Lepszym rozwiązaniem będzie montaż pergoli zabudowanej transparentnymi płytami poliwęglanowymi lub za pomocą refleksoli, której lamele można dowolnie ustawiać, aby dostosować ilość wpadającego słońca do własnych preferencji i do pory dnia. Tarasy położone od zachodu natomiast w godzinach rannych przynoszą lekki chłód, zaś po południu zapewniają dostęp do słońca. W tym przypadku dobrze sprawdzą się zarówno markizy, jak i pergole, które zapewniają użytkownikowi dużą kontrolą nad ilością światła dziennego na płycie tarasowej, z kolei boki zadaszenia można zasłonić nieco bardziej transparentną osłoną, taką jak żagiel.

Zalety zadaszenia tarasowego i kwestie prawne

Bez względu na to jakie zadaszenie wybierzesz, zyskasz ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem i opadami. Płyta tarasowa jest wówczas dobrze odizolowana od takich czynników zewnętrznych jak deszcz, wszelkie zanieczyszczenia czy promienie UV, a – dzięki zabudowie bocznej – osoby przebywające na tarasie zyskują dodatkowo ochronę przed wiatrem. Zadaszenie odcina również dostęp promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia przylegającego do tarasu, najczęściej salonu, za sprawą czego odczuwalna temperatura powietrza wyraźnie spada. Co ważne, montaż pergoli czy markizy nie wymaga zgłoszenia, wykonania projektu czy uzyskania pozwolenia – osłona zewnętrzna tego typu bowiem nie wpływa na powiększenie istniejącej powierzchni budynku.

Spis treści