Funkcja i zasada działania promienników ciepła w pergoli

Aby skutecznie i bezpiecznie ogrzać powierzchnię pod pergolą, warto się zdecydować na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest technologia promienników ciepła. W przeciwieństwie do popularnych ogrzewaczy gazowych, promienniki do produkcji ciepła nie wykorzystują procesu spalania i równomiernie rozprowadzają ciepłe powietrze. Są bardzo bezpieczne w bezpośrednim kontakcie, dlatego nie stanowią zagrożenia dla małych dzieci.

Zasada działania promienników ciepła

Promienniki ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, działające na zasadzie technologii podczerwieni i stosowane do ogrzewania różnego typu powierzchni zewnętrznych, między innymi pergoli tarasowej. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych grzejników gazowych, a ich największą zaletą jest możliwość regulacji mocy nagrzewania i równomierna dystrybucja ciepła. Ich moc zwykle mieści się w granicy 500-2000 W, co oznacza dość sporą powierzchnię grzania – 10-16 m2. To wszystko przekłada się na komfort użytkowania pergoli, pozwalając z niej korzystać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Efektywne rozprowadzanie energii i możliwość podwyższenia temperatury nawet o kilkanaście stopni Celsjusza to cechy, które wyróżniają ten nowoczesny system grzewczy spośród dostępnych na rynku.


Promienniki ciepła są montowane na wsporniku do ściany lub bezpośrednio do pergoli. Niezwykle wygodną opcją jest możliwość uruchamiania i wyłączania urządzenia, a także stopniowego regulowania mocy za pomocą pilota lub przewodowego włącznika. Ich sterowanie może być też całkowicie zintegrowane z mechanizmem sterowania pergolą i innymi urządzeniami w domu w systemie Smart Home.

Zalety stosowania promienników ciepła

Promienniki ciepła, emitując energię grzewczą, nie ogrzewają powietrza, tylko wykorzystują zjawisko promieniowania podczerwonego, nagrzewając znajdujące się w ich pobliżu przedmioty i powierzchnie, które oddają ciepło ogrzewając w ten sposób powietrze. To niezwykle efektywne i energooszczędne rozwiązanie, dzięki któremu szybko odczuwamy wzrost temperatury na wybranej powierzchni. Brak potrzeby stosowania otwartego płomienia i spalania węgla czy gazu, czyni z promienników ciepła całkowicie bezpieczne urządzenie – dotknięcie nie niesie za sobą ryzyka poparzenia czy wzniecenia pożaru. Można je zamontować na prawie każdej powierzchni i na dowolnym zadaszeniu tarasowym – pergoli czy markizie, a emitowane przez nie ciepło pozwala na komfortowe spędzenie czasu na przydomowym tarasie lub w ogrodzie, bez względu na temperaturę powietrza.


Urządzenie wyróżnia się również bardzo dokładnym i starannym wykończeniem, dzięki czemu dobrze komponuje się z każdym wnętrzem. Do jego produkcji używa się wyłącznie jakościowe i trwałe materiały, co przekłada się na odporność urządzenia na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak ulewne deszcze, silny wiatr czy burze.

Spis treści