Rolety w kasecie wolnowiszące vs rolety kasetowe z prowadnicami

Rolety materiałowe są jednymi z najbardziej popularnych osłon okiennych, od lat cieszących się dużą rozpoznawalnością. Ich trwałość, uniwersalność i funkcjonalność sprawiają, że świetnie się sprawdzają niemal w każdym wnętrzu - zarówno w domu, mieszkaniu, jak i w biurze. Stanowią bardzo dobrą ochronę przed słońcem, a także zapewniają prywatność osobom przebywającym w pomieszczeniu. W zależności od konstrukcji i sposobu prowadzenia rolety, możemy wyróżnić dwa rodzaje tych osłon - wolnowiszące i z prowadnicami.

Funkcjonalność rolet kasetowych

Rolety kasetowe są niezwykle praktycznym rodzajem osłon wewnętrznych i świetnym rozwiązaniem problemu zbytniego nasłonecznienia w pomieszczeniu. Nie tylko doskonale chronią przed dostępem promieni słonecznych i zapewniają prywatność, ale także są niezwykle eleganckim dodatkiem do każdego wnętrza. Dzięki możliwości zamówienia rolet na wymiar, możemy bardzo precyzyjnie dopasować osłonę do konkretnego okna, aby uniknąć ewentualnych prześwitów. Materiał rolety jest trwały, odporny na promienie UV i zabrudzenia, co zawdzięcza specjalnej impregnacji. Zwijana na rolkę roleta chowa się w kasecie, wykonanej z aluminium lub PCV, która zapewnia osłonie bardzo estetyczny wygląd i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Producenci oferują duży wybór kolorów kaset, dzięki czemu można je łatwo dopasować kolorystycznie do materiału rolety, ramy okna i stylistyki wnętrza.


Rolety w kasecie mogą być zamontowane w sposób bezinwazyjny lub inwazyjny. W pierwszym przypadku, montaż nie wymaga ingerencji w ramę okna i osłona może być w każdej chwili zdemontowana bez pozostawiania szpecących dziur montażowych. W drugim przypadku, roletę mocuje się do wybranej powierzchni za pomocą rzepów lub specjalnych haczyków, nakładanych na ramę okna od góry. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności wykonywania nawierceń i bardzo prosty montaż, jednak minusem jest nieco niższa trwałość i stabilność prowadzenia rolety.                                  

Rolety kasetowe z prowadnicami

Dzięki możliwości zamontowania prowadnic, rolety idealnie przylegają do powierzchni okna, co z kolei wyklucza ewentualne prześwity i umożliwia maksymalne zaciemnienie pomieszczenia. Najpopularniejsze, prowadnice z PCV, występują w bogatej kolorystyce, są lekkie i bardzo wytrzymałe. Nieco mniejszą popularnością cieszą się prowadnice aluminiowe i drewnopodobne, wszystkie jednak mają zbliżoną odporność na uszkodzenia, trwałość i odznaczają się podobną estetyką. Prowadnice mają za zadanie podtrzymywać materiał rolety, aby nie odstawał od szyby okiennej podczas uchylania czy otwierania okna, a także przy podmuchach powietrza i z tego względu są niezastąpionym rozwiązaniem przede wszystkim na oknach dachowych oraz na drzwiach balkonowych.

Rolety kasetowe wolnowiszące

Rolety kasetowe wolnowiszące nie są wyposażone w prowadnice, których główna funkcja sprowadza się do stabilizacji osłony. To główny powód, dla którego ten typ rolet nie jest polecany do okien uchylnych i w miejscach szczególnie narażonych na przeciągi. Mają jednak wiele innych zalet, choćby niższa cena za bardzo dobrą jakość wykonania, nawet jeśli kosztem niektórych udogodnień. Ich montaż jest nieskomplikowany i można go wykonać samodzielnie, kaseta rolety jest zwykle przyklejana do ramy okna lub wieszana na specjalnych haczykach.

Spis treści