Osłony na okno o niestandardowym kształcie

Niestandardowe okna z pewnością mogą stać się wizytówką domu i prawdziwą dekoracją pomieszczenia, jednak - pomimo efektu jaki pozwalają osiągnąć - przysparzają też nie mało problemów. Są efektem kreatywności architektów i dają spore możliwości aranżacyjne, jednak kłopoty mogą pojawić się już na etapie ich eksploatacji i doboru do ich wymiarów osłon okiennych.

Nietypowe okna – wyzwania

Nowoczesna technologia produkcji okien pozwala na realizację niemal każdego zamówienia. Od tradycyjnej stolarki okiennej różnią je nie tylko niestandardowe kształty i wymiary, ale również znacznie wyższa cena zakupu, większe wymagania montażowe i dłuższy okres oczekiwania na realizację zamówienia. Łukowe, okrągłe, eliptyczne, trójkątne czy trapezowe to tylko niektóre przykłady nietypowych kształtów okien. Ich montaż powinien być uwzględniony już na etapie projektowania budynku, a także zawarty w projekcie termomodernizacyjnym.

Zanim zdecydujemy się na takie niestandardowe rozwiązania, powinniśmy poznać wyzwania, przed którymi niebawem przyjdzie nam stanąć. Problem może dotyczyć przede wszystkim kwestii osłonięcia takiego okna, do którego ze względu na nietypowe wymiary i proporcje trudno jest dobrać osłonę o podobnych kształtach i wymiarach. Równie problematyczne może się okazać utrzymanie ich w czystości, a także rozplanowanie w pomieszczeniu grzejników, czy zapewnienie efektywnej izolacyjności cieplnej.

Rolety plisowane i rolety kasetowe na oknach niestandardowych

Dzięki swojej unikalnej budowie, plisy – zwane również roletami plisowanymi – mogą być rozwijane i zwijane w dowolnym ustawieniu na szybie okiennej. Zawdzięczają to ułożeniu materiału w harmonijkę, który rozpina się na dwóch ruchomych profilach. Łączą w sobie podstawowe cechy tradycyjnych rolet wolnowiszących i nowoczesnych żaluzji, wnosząc w tę kompozycję sporo funkcjonalności i estetyki. Zarówno plisy, jak i rolety kasetowe z prowadnicami, świetnie sprawdzają się w charakterze osłony do okien niestandardowych, ponieważ bez problemu można je dopasować do wybranych wymiarów i kształtu okna. Szczególne znaczenie ma kwestia montażu – są one zakładane bezpośrednio na okna, przez co nie zajmują dodatkowego miejsca, co ma spore znaczenie w przypadku dużych przeszkleń.

Żaluzje na oknach niestandardowych

Aby osłona dobrze wyglądała nawet na przeszkleniach o niestandardowych wymiarach, niezwykle ważne jest wkomponowanie jej w konkretne okno. Znacznie lepiej prezentuje się osłona dopasowana kształtem i rozmiarem do ramy okiennej, niż zamontowana we wnęce. Taką możliwość dają również żaluzje, których długość lameli są dopasowywane do kształtu konkretnego okna. Takie skrojenie osłony na miarę oczekiwań klienta, pozwala podkreślić unikalny wygląd okien, a jednocześnie całkowicie je zasłonić eliminując w ten sposób problem ze zbytnim nasłonecznieniem w pomieszczeniu.

Spis treści