Sposoby na blaknięcie tkanin w roletach rzymskich.

Rolety rzymskie to jedne z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osłon okiennych. Możliwość dopasowania ich do każdego okna daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Do ich produkcji używa się wielu rodzajów materiału, o różnej strukturze i gramaturze, a także w bogatej kolorystyce. Wybierając tkaninę na roletę rzymską, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej wygląd, rzadziej sprawdzamy jej skład, a także rozciągliwość i grubość splotu, co bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość i trwałość.

Materiały na rolety rzymskie – które najlepsze?

Ze względu na fakt, że rolety rzymskie można uszyć z praktycznie każdego materiału, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tkanin roletowych. Dużą popularnością cieszą się transparentne rolety z tkanin firanowych, które swoją estetyką nawiązują do klasycznego wnętrza. Możemy zdecydować się na gładkie tkaniny lub tkaniny z delikatnym wzorem, które stanowią delikatną i bezpieczną stylistycznie dekorację każdego okna. Istnieją również tkaniny funkcyjne, których głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony przed zbytnim nasłonecznieniem pomieszczenia w budynku. Unikalny sposób produkcji i specjalna powłoka tkaniny zaciemniającej zapewniają jej ważną funkcjonalność – bardzo skuteczne odbijanie promieni słonecznych i zapewnienie prywatności osobom przebywającym w tym pomieszczeniu. Trendem ostatnich sezonów jest tkanina welwetowa, która jest najczęściej wybierana w charakterze zasłon i tekstyliów sypialnianych lub salonowych. Materiał ten jest równie chętnie wykorzystywany do produkcji rolet rzymskich, przede wszystkim z myślą o ociepleniu wnętrza i nadaniu mu przytulnego charakteru.

Dlaczego tkanina w roletach rzymskich blaknie?

Problem blaknięcia dotyczy wielu rodzajów tkanin roletowych. Ze względu na swoją funkcję, są one bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. W przypadku rolet rzymskich, odbarwieniu ulega najczęściej ich dolna część, ponieważ w czasie podnoszenia materiał obraca się w stronę słońca. Cały urok rolety rzymskiej tkwi w fałdach, w które układa się zwijany materiał, dzięki czemu całe pomieszczenie zyskuje na elegancji i szyku. Pozycja częściowego podniesienia rolet rzymskich ma duży walor estetyczny, jednak pozostawienie ich w ten sposób zwiniętych przez dłuższy czas sprzyja powstawaniu na powierzchni materiału odbarwień.

Jak dbać o rolety rzymskie, by na długo zachowały swój pierwotny wygląd?

Utrzymanie rolet rzymskich w czystości poprzez systematyczną pielęgnację pozwala jak najdłużej zachować ich pierwotny wygląd i właściwości, gwarantowane przez producenta. Bardzo ważne jest ścieranie z powierzchni materiału kurzu, najlepiej za pomocą odkurzacza o małej mocy ssania i z użyciem miękkiej końcówki. Po usunięciu kurzu, w razie konieczności, można przetrzeć zabrudzony materiał wilgotną szmatką, pamiętając o jej płukaniu po każdym przetarciu. Aby nie dopuścić do zniszczenia materiału i jego blaknięcia, konieczne jest powstrzymanie się od prania i prasowania rolet, chyba że producent dopuszcza taką możliwość. Należy wówczas ściśle stosować się do jego zaleceń, szczególnie jeśli chodzi o temperaturę prania. Do blaknięcia materiału i powstawania na jego powierzchni odbarwień może przyczynić się również stosowanie zbyt silnych detergentów, a także wybielaczy.

Spis treści