Rola i rodzaje drabinek w żaluzjach.

Kupując żaluzje do domu, mieszkania lub biura, stajemy przed wyborem rodzaju drabinki. Ten bardzo ważny element żaluzji pełni funkcję nie tylko wizualną, ale również konstrukcyjną. Producenci osłon wewnętrznych oferują dwa rodzaje drabinek, taśmowy i sznurkowy, których główne zadanie sprowadza się do utrzymywania lameli w określonej pozycji.

Funkcja drabinki w żaluzjach

Mechanizm otwierania i zamykania żaluzji drewnianych i aluminiowych opiera się na sterowaniu za pomocą dwóch sznureczków – jeden otwiera pakiet, a drugi zamyka. Do obracania lameli służy specjalny patyczek, pełniący rolę pokrętła. Lamele zaś ułożone są poziomo lub pionowo i montowane w tzw drabinkach, pełniących rolę szkieletu żaluzji.  Drabinka odpowiada za przytrzymywanie pojedynczych lameli żaluzji, a mocowana jest w górnej rynnie systemu. To bardzo ważne wykończenie i istotny element konstrukcyjny wszystkich typów żaluzji. Można zdecydować się na szerokie taśmy wykończeniowe lub o wiele cieńsze sznurki. Z punktu widzenia wytrzymałości systemu, wybór konkretnego rodzaju drabinki nie ma większego znaczenia, ponieważ oba rozwiązania charakteryzują się solidnym wykonaniem z dbałością o najmniejsze szczegóły i dużą funkcjonalnością. Możliwość dopasowania drabinki do lameli żaluzji pod względem kolorystycznym daje duże możliwości aranżacyjne. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie drabinki taśmowej wiąże się ze zwiększeniem pakietu żaluzji po jej zwinięciu i ryzykiem powstania utrudnienia w otwieraniu okna.

Drabinka taśmowa

Drabinkę taśmową tworzy tekstylna taśma, na której oparte są lamele. Odznacza się wyjątkowym dekoracyjnym charakterem i najczęściej ze względu na tę cechę jest wybierana. Oferowana jest w dwóch rozmiarach – 25 mm i 38 mm, w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Można dopasować taśmę kolorystycznie do lameli lub zdecydować się na bardziej odważne rozwiązanie, stawiając na kontrastowy odcień. Należy się jednak liczyć z tym że wybór jasnych lameli i ciemniejszej taśmy wiąże się z ryzykiem powstania odbicia koloru taśmy na powierzchni lameli.

Drabinka sznurkowa

Drabinka sznurkowa to rozwiązanie mniej odważne, zdecydowanie bardziej minimalistyczne. Tworzy bardzo subtelne wykończenie żaluzji wewnętrznych, z daleka niemal niewidoczne. Bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach o surowym wystroju i stonowanych kolorach. Spośród bogatej gamy kolorystycznej, nawet najbardziej klient znajdzie coś dla siebie. Zaletą żaluzji z drabinką sznurkową jest jej układanie się w niewielki pakiet, zdecydowanie mniejszy niż w przypadku żaluzji z drabinką taśmową, co oznacza że zajmują znacznie mniej miejsca po złożeniu.

Drabinka taśmowa vs drabinka sznurkowa

Wybór pomiędzy drabinką taśmową a drabinką sznurkową zależy przede wszystkim od preferencji estetycznych klienta i wysokości pomiędzy ramą okna a sufitem. Pod względem funkcjonalnym natomiast oba rozwiązanie nie różnią się od siebie i z taką samą precyzją pozwalają ustawić pozycję lameli. 

Drabinka taśmowa sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach skandynawskich i vintage, stanowiąc element dekoracyjny. Zakrywa ona dziurki w lamelach, w które wpuszczony jest sznurek, stanowiąc estetyczny element wykończeniowy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po zwinięciu takiej żaluzji, cały pakiet zajmuje sporo miejsca i wymaga dodatkowej przestrzeni między ramą okna a sufitem.

Drabinka sznurkowa jest standardowym elementem wykończeniowym żaluzji, najczęściej wybieranym ze względu na swoją uniwersalność i praktyczność. Po zwinięciu żaluzji, pakiet zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, co czyni ją systemem kompaktowym. Zastosowanie drabinki sznurkowej podkreśla nowoczesny charakter i sprawdza się we wnętrzach minimalistycznych, zwłaszcza loftowych.

Spis treści