Sposoby na przesłonięcie ogrodu zimowego

Ogrody zimowe lub tak zwane oranżerie, zależnie od naszych potrzeb, przeznaczane są na salon, jadalnię, gabinet do pracy czy salę fitness. Z założenia pomieszczenie to jest zagospodarowane przez roślinność, która nie tylko doskonale oczyszcza powietrze, ale również świetnie uzupełnia wystrój. Duże powierzchnie przeszklone, którymi niewątpliwie są oranżerie, niestety narażone są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, przez co temperatura wewnątrz może uniemożliwić zarówno zdrowy wzrost roślin, jak i samo przebywanie w nich ludzi. Przedstawiamy nasze pomysły na przesłonięcie okien w ogrodzie zimowym.

Ustawienie ogrodu zimowego względem stron świata

Umiejscowienie ogrodu zimowego powinno być dobrze przemyślane. Jeżeli zależy nam na dużej ilości światła w ciągu dnia i planujemy uprawę roślin ciepłolubnych, odpornych na bezpośrednie działania słońca, wybierzmy stronę południową lub południowo-zachodnią. Taka lokalizacja dobrze się sprawdzi w przypadku oranżerii o przeznaczeniu wypoczynkowym. Zdecydowanie odradza się urządzanie tutaj gabinetu, jadalni, a tym bardziej sali fitness. W porze letniej należy zadbać o odpowiednie zaciemnienie właściwie dobranymi osłonami okiennymi, a także zacienienie poprzez sadzenie drzew liściastych w bezpośrednim sąsiedztwie. Jeżeli decydujemy się na osłony okienne, wybierajmy tkaniny o grubym splocie, które nie przepuszczają światła.

W północnej i wschodniej ekspozycji doskonale się sprawdzą rośliny cieniolubne, niestety jest to strona ciemna, niedostatecznie oświetlona, zimą wymaga intensywnego ogrzewania, co przekłada się na wydatki. Z pewnością oranżeria tak zlokalizowana nie będzie się nagrzewać w porze letniej, co daje duży komfort przebywania w niej nawet w upalne dni. Wybierając osłony okienne, stawiajmy raczej na tkaniny o cienkim splocie, przepuszczające światło.

Refleksole

Refleksole, inaczej Rolety Screen, to innowacyjny system osłon, który przyczynia się do utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Są one wykonane ze specjalnej tkaniny i montowane najczęściej na zewnątrz budynku. Doskonale sprawdzają się zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach przeszklonych.

Najczęściej wybierane, refleksole typu ZIP, wyróżnia bardzo precyzyjne prowadzenie tkaniny w prowadnicach bocznych, co przekłada się na utrzymanie właściwego napięcia i ustawienia ekranu zaciemniającego. Refleksole odznaczają się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, a także trwałością. Jest to zasługa ekstrudowanego aluminium oraz blach aluminiowych, z których są wykonane.

Refleksole doskonale spełniają swoją funkcję, skutecznie chłodząc pomieszczenie latem i odbijając promienie UV. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi doskonale komponują się z nowoczesnymi fasadami.

Rolety wolnowiszące lub w kasecie

Rolety są najmniej skomplikowanym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem na okna w oranżerii. Świetnie komponują się w każdym pomieszczeniu i mają bardzo dobre właściwości zaciemniające. Dzięki bogatej gamie wzorów i kolorów, można je dopasować do każdego wnętrza. Zarówno pielęgnacja, jak i montaż są niezwykle intuicyjne. Można je zamontować we wnęce okiennej lub poza nią. Sprawny system regulacji daje możliwość ich montażu na dużych powierzchniach szklanych.

Rolety kasetowe doskonale się sprawdzają na oknach uchylnych, dzięki systemowi bocznych prowadnic, które utrzymują tkaninę w każdej pozycji, niezależnie od ustawienia okna. Ten system można zamontować bezpośrednio na ramie okiennej za pomocą wkrętów lub przykleić, nie naruszając jej powierzchni.

Spis treści