Jakie osłony okienne sprawdzą się na poddaszu?

Poddasze użytkowe to część budynku mieszkalnego, znajdująca się na jego ostatniej kondygnacji. Najczęściej znajdują się tu sypialnie, pokój dla gości lub gabinet. Okna w pomieszczeniach na poddaszu, ze względu na specyfikę budowy dachu, zazwyczaj są pochyłe, a ich zasłonięcie przed słońcem może być problematyczne. Zanim zdecydujemy się na osłonięcie okien dachowych, powinniśmy zrobić bardzo dokładne rozeznanie w ofercie dostępnych produktów, by wybrać najodpowiedniejszy system dla siebie.

Rolety wolnowiszące

Rolety wolnowiszące są najczęściej wybieraną osłoną okienną ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Duży wybór kolorów i wzorów tkanin pozwala łatwo wkomponować je w każdym wnętrzu. Uniwersalność rolet sprawia, że świetnie się sprawdzają w niemal każdym pomieszczeniu – w sypialni, salonie, gabinecie, łazience. Wybierając tkaninę, oprócz koloru i wzoru, powinniśmy zwracać uwagę również na grubość splotu – im większy, tym większe właściwości zaciemniające. Montaż rolet jest bardzo łatwy, w przypadku okien dachowych umieszcza się się je na prowadnicach montowanych bezpośrednio do ramy okiennej. Bardzo intuicyjna jest też obsługa rolet, może odbywać się tradycyjnie – za pomocą mechanizmu łańcuszkowego, za pomocą pilota lub inteligentnego systemu sterowania.

Plisy

Plisy okienne, inaczej żaluzje plisowane, doskonale się wpisują w nowoczesny design pomieszczenia. Wyglądem bardzo zbliżone do żaluzji, zaś fakturą bardzo zbliżone do rolet. Dużą zaletą plis jest możliwość dowolnego ustawienia przysłon, dzięki czemu można łatwo i precyzyjnie regulować ilość wpadającego światła. Z łatwością zasłonimy wybraną część okna, co daje poczucie intymności i duży komfort użytkowania. Plisy są bardzo dobrze osadzone na ramie okiennej, dzięki czemu nie opadają przy otwieraniu okna uchylnego.

Refleksole

Refleksole, inaczej rolety screen, wyglądem zbliżone są do rolet, jednak w zdecydowanie większym stopniu chronią wnętrze przed dużym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się. Jeżeli na naszym poddaszu jest duża ilość okien dachowych, tym bardziej o dużej powierzchni, powinniśmy wziąć pod uwagę montaż tego rodzaju przesłony. Refleksole są niezwykle łatwe w obsłudze, możliwe jest sterowanie ręczne – za pomocą przełącznika ściennego lub pilota, a także mamy możliwość wyboru inteligentnego systemu sterowania. Refleksole są montowane po zewnętrznej części okna, dzięki czemu doskonale odbijają lub absorbują promienie słonecznego nim te dotrą do powierzchni okna. Innowacyjność refleksoli polega na tym, że ta bardzo skuteczna tarcza przed ciepłem słonecznym nie blokuje dopływu naturalnego światła do pomieszczenia, a także widoku na zewnątrz budynku.

Żaluzje

Duży wybór kolorów i rodzajów sprawia, że żaluzje można dopasować do niemal każdego wnętrza. Ruchome lamele żaluzji można ustawić pod wybranym kątem, dzięki czemu mamy możliwość precyzyjnej regulacji stopnia zaciemnienia. Żaluzje aluminiowe są najpopularniejszym rodzajem. Świetnie się sprawdzają w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka. Są niezwykle łatwe w czyszczeniu i odporne na działanie światła słonecznego. W sypialni lub salonie doskonale się sprawdzą żaluzje drewniane oraz bambusowe. Są świetnym izolatorem ciepła i doskonale ocieplają wnętrze.

Spis treści