Dodatkową zaletą żaluzji fasadowych jest możliwość zdalnego sterowania nimi. Można dzięki temu regulować natężenie światła, które wpada do pomieszczenia. Cała konstrukcja jest odporna na czynniki atmosferyczne, co sprawia, że nie trzeba ich zdejmować np. w czasie deszczu.
Konstrukcja żaluzji fasadowych
Żaluzje fasadowe składają się z lameli, czyli poziomych piór, które są ruchome. Wykonane są z materiałów o wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne. Zwykle jest to aluminium lub stal cynkowana, ale istnieją także lamele z tworzyw sztucznych. Można je zamówić w różnych kolorach, z palety RAL. Sama konstrukcja, która utrzymuje żaluzje fasadowe w odpowiedniej pozycji, montowana jest albo na ścianie, albo bezpośrednio we wnęce okiennej, dzięki czemu chronią okno niezależnie od rozmiaru. Same lamele mogą mieć różną szerokość, w zależności od preferencji oraz mogą mieć kształt łuku (w przekroju typu C) lub być profilowane (typ Z – wzmocniony). Do ich usztywnienia stosuje się prowadnice – w różnych modelach mogą występować w wersji linkowej lub listwowej.
Regulowanie temperatury w pomieszczeniu za pomocą żaluzji fasadowych
Żaluzje fasadowe pochłaniają promienie słoneczne, dzięki czemu chronią pomieszczenie przed nagrzaniem. Dzięki temu nie ma potrzeby montowania dodatkowego klimatyzatora. Szczególnie dobrze działa ta funkcja w przypadku dużych, przeszklonych powierzchni, którymi dostaje się mnóstwo światła. Kąt nachylenia lameli jest płynny, dzięki czemu można swobodnie regulować natężenie promieni słonecznych – od minimalnego aż do całkowitego.
Wizualne zalety używania żaluzji fasadowych
Żaluzje fasadowe doskonale komponują się z nowoczesnymi, przeszklonymi budynkami. Dzięki temu, że są montowane na zewnatrz okna, pasują świetnie do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym lub loftów. Są odporne na działanie promieni ultrafioletowych, więc nie blakną z czasem.