Największe zalety pergoli – automatyka i oświetlenie

Pergole pozwalają na zmianę wystroju tarasu, a także na ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr i słońce. To system osłony, który jest zautomatyzowany i nadaje się nie tylko do zastosowania w sklepach czy restauracyjnych ogródkach, ale także na prywatnych posesjach. Pergole mogą posiadać automatyczny system zwijania materiału, dzięki czemu są proste w obsłudze.

Pergole mogą by wyposażone dodatkowo także w system oświetlenia LED. Zarówno system zwijania, jak i oświetlenia mogą być sterowane automatycznie – zdalnie lub lokalnie. Dzięki temu wszystkim można zarządzać nawet bez potrzeby wychodzenia z domu.

Dlaczego warto zdecydować się na pergole?

Główną zaletą pergoli jest ich wysoka odporność na wiatr. Radzą sobie z podmuchami o prędkości 50 km/h, czyli 6 stopni w skali Beauforta. Zamontowanie pergoli jest wyjątkowo proste ze względu na zautomatyzowaną konstrukcję. Materiały, z których są wykonane pergole są odporne na warunki atmosferyczne, więc nie blakną pod wpływem słońca i nie ulegają pleśnieniu pod wpływem wody. Pergole mają wysięg nawet do 7 metrów oraz można je ustawić obok siebie, dzięki czemu da się nimi zabudować większą przestrzeń ogrodu czy tarasu. Aby zachować intymność i poczucie prywatności, można obudować boki pergoli.

Nowoczesne rozwiązania i automatyka

Automatyka słoneczno-wiatrowa zastosowana w pergolach jest sterowana lokalnie lub zdalnie. Dzięki temu nie ma potrzeby użycia siły, aby podnieść lub opuścić osłonę przeciwdeszczową. W przypadku sterowania zdalnego można to zrobić z pomieszczenia, bez wychodzenia na zewnątrz, co stanowi dodatkowe udogodnienie. Mechanizmy zastosowane w pergolach (np. Somfy) są delikatne, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia materiału lub konstrukcji. Można zapisać ustawienia w systemie, dzięki czemu tkanina zawsze będzie odpowiednio napięta. Systemy zdalnego sterowania zastosowane w pergolach są także inteligentne – zatrzymują się, gdy napotkają przeszkodę i gdy płótno będzie wystarczająco napięte. Wszystko to sprawia, że pergole to doskonałe udogodnienie, które pasuje do idei smart house, czyli domu inteligentnego.

Oświetlenie pergoli

Pergole mogą być dodatkowo oświetlane, co sprawia, że spędzanie wieczorów będzie jeszcze przyjemniejsze. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu oświetlenie LED, które jest montowane na poprzeczkach pergoli. Dzięki temu można dowolnie regulować natężenie światła, jego intensywność, a nawet kolor czy temperaturę światła. W zależności od zamontowanych diod, można dopasować oświetlenie tarasu do własnych potrzeb. Podświetlane pergole także mogą być sterowane zdalnie, dzięki czemu w każdej chwili można je zmienić.

Przeczytaj nasz poradnik na temat doboru pergoli na taras.

Spis treści