Jakie rolety wybrać do okien z ekspozycją północną?

9 października 2019

rolety wewnętrzneEkspozycja północna pokoju oznacza de facto bardzo niewielkie nasłonecznienie w ciągu dnia. I o ile ograniczony dostęp promieni słonecznych będzie wskazany w upalne dni, o tyle dokuczliwy może okazać się w sezonie jesienno-zimowym. Wybierając rolety do okien skierowanych na północną stronę świata, należy pamiętać, że nie powinny one zbytnio zaciemniać pomieszczenia, a jedynie dyskretnie zasłaniać od sąsiadów. Jakie zatem rolety najlepiej się sprawdzą w takich oknach?

Rolety wolnowiszące - stawiamy na klasykę.

Rolety wolnowiszące są chyba najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem przesłonięcia okna. Wyróżnia je bogactwo kolorów i wzorów oraz łatwa pielęgnacja. Rolety te mogą być montowane we wnęce okiennej oraz poza nią, na przykład do ściany. Są świetnym rozwiązaniem do dużych powierzchni okiennych. Wybierając tego typu rolety do pomieszczeń ciemnych, z oknami wychodzącymi na północ, warto zdecydować się na tkaninę o cienkim splocie i w jasnym kolorze, by przepuszczała jak najwięcej promieni słonecznych.

Rolety dzień i noc - raz dzień, raz noc.

Wielofunkcyjność rolet dzień i noc sprawia, że z każdym rokiem cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Są one wykonane z ułożonych naprzemiennie pasów tkaniny zaciemniających i prześwitujących. Ich naprzemienne ułożenie daje możliwość dostosowania ustawienia rolety do pory dnia za jednym pociągnięciem łańcuszka. Rolety te przykręca się lub zupełnie bezinwazyjnie, przykleja się, do ramy okna lub listwy przyszybowej. Ten innowacyjny system łączy w sobie wszystkie zalety firanek, zasłon, żaluzji, czy verticali, a bogactwo kolorów sprawia, że można je dopasować do każdego niemal pomieszczenia, zarówno tradydyjnego jak i nowoczesnego.

Rolety rzymskie - elegancja w prostocie.

Rolety rzymskie to synonim elegancji, w sam raz do gustownego wnętrza. Łączą w sobie zalety zasłony oraz rolety. Podnosi się je za pomocą mechanizmu sterowanego łańcuszkiem lub elektrycznie, dzięki wpudowanemu silnikowi. Zwinięta roleta rzymska układa się z gracją w piękne fałdy, co wizualnie bardzo ociepla pomieszczenie. Wybierając tkaninę do tego typu rolety, możemy zdecydować się na gruby materiał o właściwościach mocnego zaciemnienia lub, co bardziej wskazane w przypadku okien z ekspozycją północną, postawić na tkaninę o bardzo cienkim splocie, używaną powszechnie do szycia firan.

21Czerwca
Moskitiera - skuteczna ochrona domu przed insektami

Okres letni to czas, kiedy okna w budynkach mieszkalnych są otwarte niemal codziennie, zwłaszcza wieczorami, a niekiedy i przez całą noc. I tu pojawia się problem uciążliwych insektów, które łatwo przedostają się do wietrzonych pomieszczeń, skutecznie uprzykrzając życie domownikom. Rozpylanie środków owadobójczych to ryzykowny sposób, ze względu na szkodliwość dla zdrowia człowieka oraz środowiska. Z pomocą przychodzi bardzo skuteczne rozwiązanie i wcale nie takie drogie - moskitiera.

CZYTAJ WIĘCEJ

16Maja
Refleksole i żaluzje fasadowe, czyli jak skutecznie zaciemnić powierzchnie szklane w budynku.

W pomieszczeniach zamkniętych człowiek spędza większość swojego życia. Budynek mieszkalny, biura, instytucje, powierzchnie usługowo -handlowe - wydają się być dzisiaj tym głównym obszarem jego bytowania i dlatego tak ważne jest stworzenie komfortowych warunków do życia i pracy w tych pomieszczeniach. Ocieplenie klimatu niesie za sobą coraz wyższe średnie temperatury latem oraz bardzo nagłe zmiany warunków atmosferycznych na świecie. Nie inaczej dzieje się również w naszej strefie klimatycznej, przez co coraz częściej przy urządzaniu domów czy biur kierujemy się kwestią wpływu czynników atmosferycznych na komfort naszego życia. Moda na duże powierzchnie szklane trwa w najlepsze, dotyczy to zwłaszcza domów energooszczędnych, w których wpadające przez wielkie okna światło słoneczne ma pomóc w oszczędzaniu na rachunkach za ogrzewanie. Problem pojawia się dopiero latem, które co roku przynosi wyższe temperatury. Jak możemy skutecznie wpływać na dopływ światła słonecznego przez okna budynków?

CZYTAJ WIĘCEJ

20Kwietnia
Markizy czy pergole - jaką osłonę wybrać na taras?

W okresie wiosenno-letnim odpowiednie zadaszenie tarasu może okazać się niezwykle praktycznym, a zarazem komfortowym rozwiązaniem. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są markizy lub pergole, których wybór uzależniony jest w głównej mierze od wielkości osłanianej przestrzeni oraz jej umiejscowienia, a co za tym idzie: panujących warunków atmosferycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ

29Marca
Żaluzje bambusowe - chwilowa moda czy prawdziwa inwestycja?

Wybór żaluzji okiennych na okna może oznaczać przegląd szeregu materiałów i stylów. Bambusowe żaluzje utworzyły wyjątkową niszę na tym rynku i jak się okazuje - stanowią doskonały wybór w kontekście dbałości o środowisko. Jednak używanie bambusowych żaluzji również może mieć pewne wady. Czas więc na rozważenie wszystkich za i przeciw.

CZYTAJ WIĘCEJ