Plisy okienne – co warto wiedzieć, by dobrze wybrać?

Plisy okienne to bardzo oryginalny i łatwy sposób przesłonięcia okna przed okiem sąsiada, a także dobre rozwiązanie ochrony szyby okiennej przed zbytnim nagrzewaniem się w sezonie letnim. Szczególnie wyróżniają się innowacyjnym działaniem mechanizmu, gdyż można je ustawić w każdej pozycji, zasłaniając dowolną część okna lub - po całkowitym rozłożeniu – jego całość. Bardzo dużym atutem plis jest możliwość ich bezinwazyjnego montażu, dzięki czemu szyba okienna pozostaje całkowicie odsłonięta.

Jak regulować oświetleniem za pomocą plisy?

Innowacyjność plis okiennych polega na tym, że można je ustawiać w dowolnej pozycji na oknie, co daje dużą kontrolę nad wpadającym światłem słonecznym. W łatwy sposób można przysłonić wyłącznie tę część okna, przez którą wpadają rażące promienie słoneczne, całkowicie je nie zasłaniając. Ta przydatna funkcjonalność plis okiennych podwyższa komfort życia lub pracy. Materiał, tworzący plis, zwija się w charakterystyczną harmonijkę, która może mieć dowolną długość – zależnie od naszego upodobania. Możliwość ich zsuwania zarówno od góry, jak i od dołu zapewniają dwie prowadnice.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się plisy?

Plisy dzięki swojej dużej funkcjonalności doskonale sprawdzą się w prawie każdym pomieszczeniu niezależnie od jego ekspozycji na słońce. W przypadku pomieszczeń z ekspozycją południową i południowo-zachodnią, zaleca się wybór grubych tkanin, odbijających promienie słoneczne, natomiast w pomieszczeniach z ekspozycją północną i wschodnią, doskonale sprawdzą się tkaniny o cienkim splocie, przepuszczające jak największą ilość naturalnego światła.

Nie zaleca się montażu plis okiennych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka, ze względu na specyfikę ich montażu bardzo blisko szyby.

Czy plisy są rozwiązaniem dla ciebie?

Estetyka i funkcjonalność, jakie zapewniają plisy okienne wpływają na to, że zdecydowanie warto rozważyć wybór tych zasłon okiennych. Ich oryginalny wygląd sprawia, że są bardzo nowoczesną ozdobą okna. Duży wybór kolorów tkanin to gwarancja dopasowania plis do każdego niemal pomieszczenia i możliwość jego optycznego powiększenia. Warto jednak pamiętać, że plisy wymagają systematycznej pielęgnacji, gdyż przez swoją budowę przypominającą harmonijkę, zbierają dużo kurzu w załamaniach. Na szczęście, na rynku dostępne są plisy ze specjalnej tkaniny o właściwościach antystatycznych, ograniczających ilość osiadającego kurzu.

Spis treści