Alergia na kurz i roztocza a wybór osłony okiennej

Dolegliwości związane z alergią wziewną dają się we znaki szczególnie w okresie pylenia, ale mogą zostać z nami na dłużej w przypadku alergii na sierść naszego pupila. Drażniące nasz układ oddechowy alergeny osiadają na powierzchni mebli, ubrań i elementów wyposażenia wnętrza, w tym również tekstylnych. O ile wyeliminowanie uczulających produktów spożywczych z jadłospisu nie stanowi problemu, o tyle pozbycie się kurzu, roztoczy i pyłków roślin jest wręcz niemożliwe. Czy można zminimalizować ryzyko wystąpienia niekorzystnego środowiska przez właściwy wybór osłon okiennych w domu?

Wybór okna ma znaczenie

Nie każdy rodzaj okna będzie dobrym rozwiązaniem dla alergika. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonana jest rama okienna. Najlepszym wyborem będą okna PVC, a to ze względu na swoją funkcjonalność i łatwość pielęgnacji. Okna drewniane czy z aluminium nie stanowią same w sobie zagrożenia dla osób uczulonych, jednak – ze względu na większe wymagania związane z utrzymaniem ich w czystości – nie są najlepszym rozwiązaniem. Czyszczenie ramy z PVC nie jest wymagające i ogranicza się do regularnego przecierania jej powierzchni za pomocą miękkiej suchej ściereczki. W tym przypadku ważna jest jednak systematyczność, aby nie dopuszczać do gromadzenia się warstwy kurzu i pyłu i tym samym – do nasilenia się objawów alergii.

Dobrym pomysłem jest również zakup okien z wbudowanymi nawiewnikami, które wspierają działanie wszelkich oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Są one wyposażone w specjalne filtry, które minimalizują przedostawanie się do pomieszczeń uczulających pyłków i alergenów. Dodatkowo, nawiewniki te zapewniają bardzo skuteczną filtrację tzw. pyłu zawieszonego, czyli cząstek PM2,5 oraz PM10, będących głównym składnikiem smogu.

Organizacja przestrzeni dla alergika

Dla właściwej wymiany powietrza i odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach niezwykle ważna jest prawidłowa organizacja przestrzeni oraz stosowanie się do określonych zasad. Długie przebywanie w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach może być bardzo męczące dla osoby z objawami alergii wziewnej. Z tego względu szczególnie ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza i regularna wymiana powietrza. W pomieszczeniach z nieefektywną wentylacją lub całkowicie niewentylowanych poziom wilgoci w powietrzu może być bardzo wysoki, co prowadzi do rozwijania się pleśni i grzybów – niezwykle niebezpiecznych nie tylko dla osób z alergią wziewną. Samo wietrzenie pomieszczeń w przypadku alergików nie zawsze daje pożądane rezultaty, a czasem może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Przez otwarte okno wraz ze świeżym powietrzem dostają się do wnętrza również pyłki roślin, które tylko potęgują objawy alergiczne. Z tego powodu zaleca się wietrzenie wieczorem oraz po opadach deszczu, kiedy znacznie spada stężenie pyłków w powietrzu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż nawiewników okiennych, wyposażonych w specjalne filtry, mających za zadanie oczyszczanie przedostającego się przez nie powietrza nie tylko z alergenów, ale również z zanieczyszczeń i niebezpiecznych dla zdrowia cząsteczek smogowych.

Co zamiast firan i zasłon?

Firany i zasłony, czyli tradycyjne osłony okienne, nie są najlepszym rozwiązaniem na zasłonięcie okien w domu osób z objawami alergii wziewnej. Na ich powierzchni osiada najwięcej kurzu, pyłu oraz sierści zwierząt, czyli najczęściej uczulających alergenów. Najlepszym rozwiązaniem będzie – jeśli to możliwe – montaż rolet zewnętrznych, które zapewniają najefektywniejszą ochronę przed słońcem, a do tego są montowane po zewnętrznej stronie okna. Równie skuteczne w ochronie wnętrza budynku przed promieniami słonecznymi są rolety wewnętrzne, wykonane z materiałów tekstylnych, a także w przypadku żaluzji drewnianych czy bambusowych – z drewna, lub w przypadku żaluzji aluminiowych – z aluminium. W przypadku rolet wolnowiszących, warto zdecydować się dodatkowo na kasetę, do której materiał jest chowany podczas zwijania osłony, dzięki czemu nie jest narażony na zbieranie się kurzu. Utrzymanie rolet w czystości jest równie łatwe, co ich montaż, i ogranicza się do regularnego ścierania kurzu lub w razie potrzeby do usuwania powstałych zabrudzeń. Materiał rolet jest pokryty specjalną powłoką antystatyczną i higroskopijną, która wykazuje dużą odporność na zabrudzenia i nie wchłania wilgoci.

Dla osób wrażliwych na światło słoneczne dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet dzień i noc, które dzięki swojej innowacyjnej budowie umożliwiają łatwą i płynną regulację światła słonecznego. Dodatkowo możemy wybrać do osłony tkaninę zaciemniającą, która całkowicie blokuje dostęp światła do pomieszczenia.

Spis treści