Jak zabudować boki pergoli?

Pergolę w podstawowym wariancie tworzy solidna konstrukcja, najczęściej aluminiowa, zabudowana w górnej części dla skutecznej ochrony przed promieniami słonecznymi i opadami atmosferycznymi. Istnieje również możliwość zasłonięcia boków tej osłony zewnętrznej za pomocą specjalnych rolet materiałowych, co daje dodatkowe zabezpieczenie przed podmuchami powietrza, a także zacinającym deszczem, zapewniając przy tym prywatność i wytłumienie hałasu spoza tarasu.

Co zyskujesz, montując refleksole?

Rolety screen to rodzaj materiałowych rolet zewnętrznych, które świetnie się sprawdzają na dużych powierzchniach. Tkanina typu screen, będąca sercem osłony, wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Produkuje się ją z włókien szklanych z dodatkiem polichlorku winylu (PVC) lub polichlorku z polipropylenem (PP), które odpowiadają za wysoką odporność chemiczną i niską gęstość materiału. Taki skład tkaniny gwarantuje jej łatwe czyszczenie, a także sprawne zwijanie – niezależnie od tego, czy jest sucha, czy też mokra. Struktura materiału zaś przypomina do złudzenia moskitierę, zbudowaną z różnej wielkości oczek, dzięki czemu zyskujemy dobrą osłonę przed światłem słonecznym i insektami, a także opadami atmosferycznymi. Dodatkowo tkanina w rolecie screen charakteryzuje się jednostronną przeziernością, dzięki czemu zapewnia prywatność osobom przebywającym na tarasie, a jednocześnie gwarantuje widok na przestrzeń, którą zasłania. Za stabilność osłony odpowiada natomiast system ZIP, który zapewnia solidne utrzymanie rolety w prowadnicach, nawet przy wietrze o sile 7 stopni w skali Beauforta.

Tkanina osłony i jej montaż

Rolety screen zostały stworzone przede wszystkim z myślą o dużych powierzchniach, z powodzeniem mogą osłonić bok pergoli o szerokości nawet do 6 metrów. Są one wodoodporne i znakomicie blokują promieniowanie słoneczne, co wpływa na poprawę komfortu termicznego pod pergolą. W ofercie możemy znaleźć bardzo szeroką paletę tkanin, które doskonale komponują się z kolorem osprzętu, dzięki czemu możemy łatwo dopasować osłonę do elewacji i dostosować do naszych preferencji. Największą jednak popularnością cieszą się takie kolory, jak biele, szarości, grafit, antracyt czy czerń. Tkanina osłony jest całkowicie zintegrowana z aluminiowymi prowadnicami bocznymi pergoli w systemie zamknięcia suwakowego, co wpływa na dużą użyteczność  systemu – zapewnia bowiem stabilność osłony i odpowiednie napięcie materiału.

Rolety screen, zwane również refleksolami, wymagają specjalistycznego montażu, a jego sposób zależy od wybranego modelu pergoli. Kaseta, w której ukryta jest roleta, może być zupełnie niewidoczna i zintegrowana z całą konstrukcją, lub zamontowana pod jej górną belką. To drugie rozwiązanie pozwala na montaż bocznej osłony w każdym momencie, dzięki możliwości doinstalowania rolety.

Inne rozwiązania

Oprócz zastosowania rolet screen istnieje też kilka innych możliwości zasłonięcia boków pergoli. Bardzo oryginalnym i klimatycznym pomysłem jest zamontowanie zasłon, wykonanych z lekkiego i odpornego na zmienne warunki atmosferyczne materiału. Dobrze sprawdzają się tkaniny poliestrowe, które nie tylko dobrze chronią przed deszczem czy wiatrem, ale również są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i bardziej odporne na odkształcenia w porównaniu z tkaninami bawełnianymi.

Rolę osłony bocznej mogą też pełnić rośliny, które dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Możemy je umieścić w estetycznych donicach bezpośrednio na tarasie lub zasadzić bezpośrednio do gleby w jego bliskim sąsiedztwie. Wśród najczęściej wybieranych gatunków roślin są m.in. bluszcz, glicynia, winorośl czy wiciokrzew.

Spis treści