Elektryczne sterowanie markizą

Markizy są bardzo dobrym rozwiązanie problemu ze zbytnim nasłonecznieniem na balkonie lub przydomowym tarasie. Intuicyjna obsługa i łatwe sterowanie to główne cechy wyróżniające ten innowacyjny system zadaszenia. Montaż zintegrowanego systemu elektrycznego sterowania jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne sterowanie ręczne. To trwała i niezwykle opłacalna inwestycja, pozwalająca na rozkładanie i składanie markizy nawet na dużą odległość.

Rodzaje markiz a łatwość ich użytkowania

Ze względu na swoja budowę i przeznaczenie, markizy dzielą się na kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich, markizy kasetowe, są zbudowane z ramion przegubowych lub teleskopowych, na których rozpostarta jest płachta, stanowiąca formę zadaszenia wybranej powierzchni. W odróżnieniu od markiz tradycyjnych, nie wyposażonych w kasetę, ich mechanizm jest znacznie trwalszy, ponieważ składana markiza chowa się w aluminiowej kasecie, chroniącej przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. W ofercie producentów osłon zewnętrznych można również znaleźć nieco mniej popularne, markizy żaglowe – których osłona przypomina wyglądem żagiel statku – oraz markizy dwuspadowe, czyli wolnostojące markizy których montaż nie wymaga mocowania do ściany lub sufitu.

Silnik sercem systemu

Uwzględnienie rodzaju silnika systemu przy wyborze typu markizy, pozwoli dostosować jej obsługę do potrzeb i możliwości użytkownika. Markizy, których mechanizm jest obsługiwany za pomocą pilota, mają silnik wbudowany w rurę nawojową, a wyprowadzony kabel elektryczny łączy osłonę ze źródłem prądu. Największą zaletą takiego rozwiązania jest estetyczny i nowoczesny wygląd, a także wszelkie udogodnienia jakie zapewnia pełna automatyka. Otwieranie i zamykanie osłony jest również możliwe za pomocą umieszczonego na ścianie włącznika. Co ważne, sterowanie osłoną odbywa się zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz budynku – co jest niewątpliwą zaletą całego systemu. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest montaż czujników słońca i wiatru do markiz z napędem elektrycznym, który automatycznie steruje osłoną w zależności od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Nowym trendem na rynku osłon zewnętrznych jest montowanie mechanizmów solarnych, całkowicie niezależnych od tradycyjnego źródła prądu, wykorzystujących do działania energię słoneczną. Podobnie jak w przypadku rolet solarnych, energia z promieni słonecznych jest pobierana i magazynowana za pomocą panela fotowoltaicznego, co czyni z takiego zadaszenia system samowystarczalny, ekonomiczny i zgodny z proekologicznym podejściem.

Na czym polega sterowanie elektryczne markizą?

Sterowanie elektryczne markizą pozwala w łatwy i szybki sposób składać i rozkładać osłonę, a dodatkowo, wyposażając mechanizm w czujniki słońca i wiatru, zyskujemy możliwość pełnej automatycznej kontroli przez inteligentny system. Użytkownik kontroluje ustawienie osłony za pomocą pilota, przycisku ściennego lub w aplikacji dowolnego urządzenia mobilnego, dzięki możliwości zintegrowania systemu z innymi urządzeniami domowymi. Takie rozwiązania są już nie tylko udogodnieniem dla użytkowników, ale i pewnym standardem oferowanym przez większość producentów osłon okiennych i zadaszeń tarasowych.

Spis treści