Czy żaluzje drewniane wymagają specjalnej konserwacji?

Żaluzje drewniane są odpowiedzią na poszukiwanie inspiracji środowiskiem naturalnym we współczesnym designie. Znakomicie oddają tęsknotę światowych projektantów do naturalnych materiałów i roślin, idealnie wpisując się w najnowsze trendy wystroju wnętrz. To jeden z najbardziej efektownych sposobów na niebanalną aranżację okien, jednocześnie dający pełną kontrolę natężenia światła słonecznego w pomieszczeniu. Czy drewniane lamele wymagają specjalnej konserwacji i jak o nie dbać?

Jak należy czyścić żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane, podobnie jak rolety wolnowiszące czy plisy, ze względu na specyfikę pomieszczenia w którym się znajdują, są narażone na zanieczyszczenia w mniejszym lub większym stopniu. Najbardziej podatne na zabrudzenia są osłony montowane na oknach kuchennych lub łazienkowych, najmniej – na oknach w sypialni lub w pokoju gościnnym, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i właściwym użytkowaniu osłony zachowają swój pierwotny wygląd przez długie lata. Z tego względu, niezwykle ważne jest systematyczne czyszczenie żaluzji, polegające przede wszystkim na ścieraniu kurzu. W tym celu możemy użyć miękkiej i suchej ściereczki, najlepiej z mikrofibry lub specjalnej szczotki do czyszczenia żaluzji, składającej się nawet z kilku ramieni, umożliwiającej czyszczenie kilku lameli naraz – im więcej ramion szczotki, tym mniej pociągnięć. Do ścierania kurzu sprawdzi się również tradycyjna miotełka do kurzu, jednak w tym przypadku należy przecierać każdy lamel osobno. W przypadku większych i bardziej uporczywych zabrudzeń, takich jak tłuste plamy od gotowania czy plamy z mydła, samo przecieranie suchą szczotką nie wystarczy. Tego typu zabrudzenia można spróbować zmyć za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry, a przy braku efektów – należy zastosować delikatny środek do czyszczenia drewna.

Jak dbać o drewniane lamele?

Drewno jest naturalnym i przez to szlachetnym materiałem, który nadaje wnętrzu przytulny charakter, jednocześnie wnosząc nutę elegancji i klasyki. Żaluzje drewniane znakomicie sprawdzają się w niemal każdym wnętrzu, niezależnie od jego wystroju i przeznaczenia. Wykonuje się je z wysokiej jakości mieszanki drewna lipowego czy dębowego. Każda listwa jest dodatkowo wzmocniona warstwą specjalnego lakieru do drewna, dzięki czemu zyskuje dużą odporność przed takimi czynnikami zewnętrznymi, jak wilgoć, szkodniki czy zabrudzenia. Lamele w żaluzjach drewnianych, jak każdy inny produkt drewniany, wymagają odpowiedniego traktowania – warstwa lakieru na ich powierzchni zabezpiecza je przed wilgocią, ale nie chroni przed stałym kontaktem z wodą. Z tego względu, nie należy ich zanurzać w wodzie, inaczej niż w przypadku żaluzji aluminiowych, tylko w razie potrzeby przecierać lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry. W specjalistycznych sklepach dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji drewnianych powierzchni, które nie tylko pomagają się pozbyć zabrudzeń, ale też zabezpieczają strukturę drewna. Warto również używać specjalny środek nabłyszczający do drewna, który dodatkowo tworzy ochronny filtr na powierzchni drewnianych lameli.

Czego nie wolno robić?

Żaluzje drewniane nie są wymagające w pielęgnacji, a ich lamele są zabezpieczone za pomocą specjalnego lakieru, który tworząc ochronny filtr, zapobiega powstawaniu odbarwień drewna i chroni jego powierzchnię przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Nie oznacza to jednak, że tak przygotowany produkt jest całkowicie odporne na wszelkie uszkodzenia. Głównym wrogiem drewna jest wilgoć, która przy bezpośrednim i systematycznym kontakcie z drewnianą powierzchnią powoduje osłabienie jego struktury. Z tego względu, należy unikać zanurzania żaluzji drewnianych w wodzie i wieszania ich w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, takich jak łazienka czy kuchnia – zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu żaluzje bambusowe. Należy również unikać odkurzania lameli twardą końcówką, która mogłaby zarysować drewnianą powierzchnię i uszkodzić ochronny filtr.

Spis treści