Jak zamontować moskitierę w oknie?

Nowoczesne moskitiery pozwalają osiągnąć zamierzony efekt estetyczny, nie szpecąc wyglądu okien i drzwi balkonowych, nie zajmując dodatkowego miejsca i nie utrudniając z ich korzystania. Producenci oferują duży wybór moskitier, które można idealnie dopasować do wymiarów powierzchni okiennej lub drzwiowej, a także do koloru ramy. Sam montaż nie wymaga wsparcia specjalistycznego, dzięki czemu można go przeprowadzić samodzielnie. Na co zwrócić uwagę, wybierając moskitierę i jak ją zamontować?

Rodzaj moskitiery a sposób montażu

Montaż poszczególnych moskitier może się różnić w zależności od ich rodzaju. Moskitiery ramkowe, plisowane, na rzep lub mocowane magnetycznie, rolowane, czy montowane razem z roletą – budowa osłony przekłada się na sposób jej mocowania do okna. Najprostszy sposób, bezinwazyjny, nie wymaga naruszania struktury ramy okna lub ściany, co jest dużą zaletą w przypadku nowych budynków i obowiązującej rękojmi – moskitiera jest mocowana na specjalne zaczepy. W przypadku montażu inwazyjnego, montaż moskitiery wiąże się z koniecznością wywiercenia otworów w ścianie lub ramie okiennej. To zdecydowanie bardziej wymagające rozwiązanie zarówno pod kątem przygotowania do montażu, jak i jego przeprowadzenia.

Przygotowując się do montażu moskitiery, oprócz rodzaju osłony, należy również uwzględnić wymiar okien i grubość ram. To niezwykle istotne, aby produkt był idealnie dopasowany do powierzchni, na której ma być montowany i w pełni ją osłaniał. Prawidłowe wymiary do realizacji zamówienia powinny uwzględnić światło okna po jego otwarciu. Różnice w montażu moskitiery mogą też wynikać z rodzaju samego okna czy drzwi balkonowych – czy są one uchylne, dachowe, tarasowe czy standardowe.

Jak zamocować moskitierę?

Jak już wspominaliśmy, w zależności od rodzaju moskitiery – a zatem od jej budowy – inny może być jej sposób mocowania. W przypadku moskitier rolowanych, swoją budową przypominających rolety kasetowe, siatka wykonana z włókna szklanego zwijana jest do obudowy, pełniącej rolę kasety. Z tego względu, montaż następuje bezpośrednio na powierzchni ościeżnicy lub we wnęce okiennej. Sprawne zwijanie i rozwijanie osłony umożliwiają prowadnice, mocowane po obu bokach ościeżnicy. System moskitier plisowanych jest nieco bardziej skomplikowany i z tego względu montuje się je na drzwiach. Dzięki odpowiedniemu wzmocnieniu, obecności prowadnic i aluminiowych profili, osłony te świetnie się sprawdzają na wszystkich rodzajach drzwi – niezależnie od ich wymiarów. Moskitiery ramkowe z kolei, wyposażone w specjalną ramkę, umożliwiającą przesuwanie  osłony, mocuje się z wykorzystaniem obrotowych haków lub właśnie w wariancie przesuwnym. Moskitiery na rzep lub moskitiery magnetycznej mocuje się bezpośrednio do wybranej powierzchni, wykorzystując do tego dane rozwiązanie – rzep lub element magnetyczny. To jeden z najprostszych i najłatwiejszych sposobów mocowania, nie wymagający specjalnego przygotowania, dlatego dobrze się sprawdza na przykład w  wynajmowanych mieszkaniach lub gdy po prostu nie chcemy naruszać struktury ramy okna czy ściany.

Spis treści