Jak dbać o plisy okienne?

Plisy okienne to nowoczesne osłony, które montowane są po wewnętrznej stronie okna w celu ograniczenia nasłonecznienia w pomieszczeniu, a także dla zapewnienia prywatności osobom, w nim przebywającym. Ich unikalny kształt harmonijki pozwala na bardzo precyzyjne kontrolowanie światła słonecznego i ustawienie osłony w dowolnej konfiguracji, zależnie od naszych preferencji. Czy szczególna konstrukcja żaluzji plisowanych jest równoznaczna z potrzebą ich szczególnej pielęgnacji?

Konstrukcja plis

Żaluzje plisowane są wykonane z tkaniny, ukrytej w kasecie i ułożonej między dwoma rynnami, którą można zwijać i rozwijać za pomocą specjalnego mechanizmu. Aby materiał estetycznie przylegał do szyby nawet w czasie podnoszenia osłony, w jej konstrukcji wykorzystano system prowadnic, dzięki czemu plisy sprawdzają się również na oknach uchylnych i dachowych. W zależności od naszych preferencji, możemy zdecydować się na różne rodzaje materiału, różniące się między sobą nie tylko kolorem czy fakturą, ale również stopniem przepuszczalności światła. Im grubszy splot i większa gramatura tkaniny, tym większy stopień zaciemnienia. Co więcej, podwójne ułożenie materiału gwarantuje, że sznurki stają się mniej widoczne, a ciepło nie przedostaje się przez powstałą poduszkę powietrzną. W rezultacie, latem pomieszczenie nie przegrzewa się, natomiast zimą – traci zdecydowanie mniej ciepła.

Plisy okienne – jak je czyścić?

Wszelkie zalecenia producenta co do tego, jak dbać o rolety plisowane są zwykle zawarte na opakowaniu produktu, o wszystkie szczegóły można też zapytać firmę montującą lub bezpośrednio obsługę sklepu, w którym kupujemy osłonę. To ważne, aby stosować się do wszystkich zaleceń i ostrzeżeń producenta, pozwoli to na długo zachować pierwotny wygląd produktu.

Ze względu na fakt, że plisy okienne wykonane są z impregnowanych tkanin syntetycznych, ich pranie w pralce jest zakazane. W wyniku wirowania tkanina mogłaby stracić swoje unikalne właściwości, ulec trwałemu zagnieceniu, a nawet zniszczeniu. Co innego pranie ręczne, pod warunkiem że wykonamy je ostrożnie. Po zdemontowaniu zabrudzonej plisy, zaleca się jej namaczenie w zimnej lub letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład mydła w płynie lub płynu do prania ubranek dziecięcych. W czasie prania, należy unikać gniecenia i intensywnego szorowania materiału, gdyż może to doprowadzić do zniszczenia jego struktury i powstawania odbarwień. Do czyszczenia żaluzji plisowanych można użyć delikatnej ściereczki o miękkiej powłoce.

Aby nie doprowadzić do utrwalania się powstałych plam na tkaninie plis, warto dbać o nie na co dzień, pamiętając o systematycznym ścieraniu z ich powierzchni kurzu. Najlepiej sprawdzi się do tego odkurzacz, pod warunkiem jednak że użyjemy końcówkę wykończoną miękkim włosiem i ustawimy najmniejszą moc ssania. Warto również systematycznie odkurzać dolne listwy i miejsca zagięcia materiału, gdzie kurz osiada najczęściej. Kurz można również zetrzeć za pomocą specjalnej miotełki, przeznaczonej do delikatnych powierzchni.

Plisy okienne – jak je suszyć?

Ze względu na swój specyficzny skład i impregnację, rolety plisowane nie mogą być w żadnym wypadku prasowane. Zbyt wysoka temperatura rozgrzanego żelazka mogłaby nieodwracalnie uszkodzić strukturę materiału, a tym samym uszkodzić osłonę. Suszenie plis jest procesem czasochłonnym, ale efektywnym. W celu zachowania pierwotnego kształtu materiału, należy tuż po odsączeniu z niego nadmiaru wody zawiesić plisę na oknie, a następnie koniecznie złożyć. Wydawać by się mogło, że rozłożenie rolety przyspieszy jej schnięcie, jednak może się okazać że po wyschnięciu tkanina będzie odkształcona. Wilgotna roleta plisowana powinna pozostać zawieszona na oknie około doby, w zależności od rodzaju i grubości samej tkaniny.

Spis treści