Kiedy warto się zdecydować na rolety kasetowe?

Rolety kasetowe to wybór dla najbardziej wymagających klientów, poszukujących nowoczesnych i trwałych rozwiązań, stawiających estetykę na równi z praktycznymi rozwiązaniami. Duża funkcjonalność tych osłon okiennych daje spore możliwości aranżacyjne i pozwala na łatwy montaż. Jaką funkcję pełni kaseta i kiedy staje się szczególnie przydatna?

Rolety kasetowe – praktyczne rozwiązania

W przeciwieństwie do rolet wolnowiszących, w systemie rolety kasetowej zastosowano bardzo praktyczny system prowadnic, dzięki którym materiał osłony zwija się bardzo stabilnie i estetycznie przylega do szyby. To spore udogodnienie dla osób poszukujących osłony wewnętrzne na okna dachowe na poddaszu. Niezależnie od ustawienia okna, roleta pozostaje nieruchoma, nawet przy jego całkowitym uchyleniu czy przy silnych podmuchach wiatru. Dzięki takiej solidnej konstrukcji, rolety w kasecie są rozwiązaniem trwałym i pewnym, a przy właściwym użytkowaniu mogą służyć przez długie lata, nie tracąc przy tym na wyglądzie. Dodatkowo, prowadnice chronią obrzeża materiału przed ich strzępieniem i zniszczeniem. Są one zwykle wykonane z wysokogatunkowych surowców, co zapewnia im trwałość, estetyczny wygląd i łatwe utrzymanie w czystości. Występują w bogatej gamie kolorystycznej, co pozwala dopasować je do koloru ramy okna, dzięki czemu osłona staje się integralną częścią okna.

Funkcja kasety

Kaseta rolety służy przede wszystkim do maskowania mechanizmu osłony. Jej wykonanie z surowców najwyższego gatunku gwarantuje estetyczny i spójny wygląd całemu systemowi rolety, ale również zabezpiecza mechanizm przed zabrudzeniem czy ewentualnym uszkodzeniem. Dodatkowo, chroni zwinięty na rolce i schowany w niej materiał przed osiadaniem na jego powierzchni kurzu, szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a także przed powstawaniem zabrudzeń. Z tego względu, takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom z alergią na kurz i roztocza. Kolejną zaletą kasety rolety jest możliwość płynnego zwijania i rozwijania materiału bez jego rolowania, co z pewnością wpływa na trwałość systemu. Osłona wewnętrzna pozostaje nieruchoma, niezależnie od tego, czy okno jest zamknięte, uchylone czy otwarte, a materiał pewnie przylega do szyby, dzięki czemu znacznie ogranicza nasłonecznienie w pomieszczeniu.

Kasety wykonywane są z trwałych surowców, najczęściej z PCV lub aluminium, co zapewnia im długą żywotność i odporność na uszkodzenia. Ich kolor i wymiary są dostosowane do preferencji klienta i wymiarów konkretnego okna, na którym mają zostać zamontowane. Sam montaż rolety może być zarówno inwazyjny, jak i bezinwazyjny. System mocuje się do ramy okna za pomocą wkrętów, taśmy piankowej lub zawiesza się na specjalnych haczykach.

Czy roleta kasetowa jest rozwiązaniem dla mnie?

Spory wybór kolorystyczny i faktur materiału niewątpliwie daje nieograniczone możliwości aranżacyjne – roletę, kasetę i prowadnice można łatwo dopasować do koloru ramy okna i do zamysłu stylistycznego w pomieszczeniu. Z tego względu, są często wybierane przez klientów, szukających nietuzinkowych rozwiązań w swoich domach. Możliwość bezinwazyjnego montażu rolety sprawdzi się natomiast przede wszystkim w przypadku osób wynajmujących mieszkanie, którym zależy na tymczasowych rozwiązaniach. Kaseta pełni też funkcję zabezpieczającą dla samego materiału, chroniąc go przed nadmiernym osiadaniem kurzu i przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu prowadnic, roleta pozostaje unieruchomiona i porusza się wyłącznie w kierunkach góra-dół, przez co nie roluje się i nie niszczy.

Spis treści