Jak wybierać moskitiery do drzwi balkonowych?

Moskitiera jest rodzajem osłony na okna i drzwi balkonowe, powszechnie stosowanym w budynkach mieszkalnych, biurach i budynkach użyteczności publicznej. Jej montaż zapewnia skuteczną ochronę przed owadami, szczególnie uciążliwymi w sezonie letnim, kiedy okna są często otwierane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze moskitiery i jak ją zamontować?

Moskitiera – skuteczna ochrona

Moskitiera wyróżnia się siateczkową budową, co sprawia że tworzy estetycznie wyglądającą ochronę na okna i drzwi balkonowe. Te niewielkie oczka pełnią funkcję filtra, chroniącego przed wszelkimi nieczystościami i owadami, a jednocześnie nie blokują dostępu światła dziennego i powietrza do pomieszczenia. Możemy bez problemu otworzyć lub uchylić okno aby przewietrzyć pokój, nie martwiąc się, że wleci do niego komar lub szerszeń. Te bardzo funkcjonalne siatki okienne można łatwo zamontować na wszystkich rodzajach ram okiennych, bez względu na to czy są to ramy PCV, drewniane lub aluminiowe. Co najważniejsze, moskitierę można w każdej chwili łatwo zdemontować bez potrzeby stosowania specjalistycznych narzędzi.

Jakie są rodzaje moskitier?

W zależności od tego, jaki montaż wybierzemy, możemy zdecydować się na jeden z kilku rodzajów moskitiery. Wszystkie one różnią się między sobą budową, konstrukcją i przeznaczeniem. Moskitiera stała może zostać zamontowana na stałe – w formie ramy wypełnionej siatką, wówczas zyska charakter całoroczny. Dzięki bardzo stabilnej i trwałej konstrukcji, jest to  zdecydowanie wybór na długie lata. Jeśli moskitiera ma nam posłużyć na krótki czas, na przykład w wynajmowanym mieszkaniu, możemy się zdecydować na moskitierę sezonową, przyklejoną na specjalną taśmę, co pozwala na łatwy demontaż, niepozostawiający żadnych śladów na ramie okna. 

Ze względu na różne możliwości montażowe, możemy wyróżnić pięć rodzajów moskitier okiennych:

  • moskitiera ramkowa – ramka osłony jest montowana do futryny okna lub drzwi balkonowych (wariant stały);
  • moskitiera przesuwna – wymaga montażu specjalnych szyn, po których przesuwa się osłona (wariant stały);
  • moskitiera zwijana – wyposażona w mechanizm i prowadnice, umożliwiające zwijanie osłony do kasety (wariant stały);
  • moskitiera w rolecie – występuje jako system zintegrowany z roletami zewnętrznymi, a ich montaż odbywa się jednocześnie (wariant stały);
  • moskitiera na rzepy – przyklejana na specjalne rzepy do futryny okna lub drzwi balkonowych (wariant sezonowy).

Jaka moskitiera na drzwi balkonowe?

Wybór odpowiedniego rodzaju moskitiery na daną powierzchnię powinien uwzględniać przede wszystkim jej przeznaczenie. Na takiej powierzchni, jak drzwi balkonowe, nie sprawdzi się zatem moskitiera sezonowa, ponieważ takie rozwiązanie uniemożliwia wychodzenie i wchodzenie przez otwór drzwiowy. Za każdym razem należałoby demontować siatkę ochronną. Z tego względu, na drzwiach balkonowych najlepiej sprawdzą się moskitiery całoroczne, których siatka osadzona jest w ruchomej ramie. Bardzo nowoczesnym i niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem jest moskitiera zintegrowana z roletami zewnętrznymi, gdzie obie osłony – de facto o różnych funkcjach – tworzą pełny system zabezpieczający zarówno przed zbytnim nasłonecznieniem, jak i przed owadami.

Spis treści