Plisy okienne – uniwersalne rozwiązanie na każde okno

Mówi się, że mieszkanie bez okien nie ma duszy, jednak co zrobić, gdy chcemy ukryć się przed wścibskimi sąsiadami lub zacienić mieszkanie w słoneczne dni? Okazuje się, że do wyboru mamy całą paletę produktów do tego przeznaczonych.

Wariantów jest kilka. Klient może wybierać między żaluzjami, roletami, czy markizami. Zyskującym na popularności produktem są również plisy. Ich ciekawy wygląd przypominający nieco origami dodaje im niewymuszonej elegancji i stanowi element dekoracyjny całego okna. Struktura plis stwarza pozory lekkości i delikatności, lecz w rzeczywistości jest to produkt trwały i godny uwagi. Dużym plusem jest sposób ich montażu. Jeżeli nie chcemy ingerować w strukturę ram naszych okien, plisy będą produktem idealnym. Nie mają kasety, więc nie zmniejszają powierzchni szyby. Mocowane są na listwach okiennych za pomocą aluminiowych trwałych i solidnych prowadnic, tuż przy szybie. Plisę można przesuwać w górę i dół, z łatwością można regulować jej położenie i dostosowywać do pory dnia lub własnych preferencji, a to wszystko dzięki dwóm poziomym ruchomym belkom oraz samohamującym mechanizmie. Sprawdzają się na oknach połaciowych i tych o nieregularnym kształcie. Zdadzą egzamin w ogrodach zimowych, oranżeriach, dużych zamkniętych tarasach i przeszklonych konstrukcjach dachowych. Świetnie radzą sobie z zatrzymaniem promieni UV i pomagają w częściowym obniżeniu temperatury w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach.

Kolor i materiał, z jakiego są wykonane, to kolejny argument przemawiający za zakupem plis. Na jednym oknie możemy zamontować plisy w różnych kolorach i różnych wzorach. Do wyboru mamy tkaniny, które dzięki swoim właściwościom rozpraszają światło, są przezroczyste, antyrefleksyjne lub mogą zaciemniać wnętrze. Dzięki impregnacji materiału są odporne na wnikanie wilgoci i kurzu.

Plisy – utrzymanie i konserwacja

W gruncie rzeczy są łatwe w utrzymaniu ich w czystości. Wystarczy zdemontowaną plisę umyć wodą z odrobiną płynu do prania, po czym spłukać materiał pod prysznicem (należy uważać, by nie zamoczyć mechanizmu i sprężynek). Po takim zabiegu plisę zakładamy na okno i kilkukrotnie rozsuwamy i zsuwamy, by tkanina się nie skleiła. Aby materiał się nie rozprostował, a plisa nie straciła swojej struktury, pozostawiamy ją zsuniętą do wyschnięcia na ok. 12 godzin. Dla osób zabieganych, ceniących czas lub tych zaskoczonych niespodziewaną wizytą gości, atutem będzie możliwość odświeżenia plis, np. za pomocą odkurzacza lub wytarcia ich lekko wilgotną szmatką, bez konieczności dodatkowego demontażu.

Rolety/żaluzje plisowane sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, czy biurze. Świetnie współgrają z zasłonami, a w towarzystwie firanek uzupełnią wystrój niejednego salonu, czy sypialni. Inwestując w ten produkt mamy pewność, że cena idzie w parze z jakością i nowoczesnym designem. 

Spis treści